Balony od společnosti Loon začnou v řádu týdnů poskytovat komerční neterestrické 4G LTE připojení k internetu. První zemí, která je začne využívat, bude Keňa. Na start komerční služby upozornil server TechCrunch.
Momentálně se má nad Keňou pohybovat 8 balonů, které nyní procházejí certifikačním procesem a další flotila je na cestě z Portorika. Pokud místní vláda projekt schválí, je firma připravená spustit komerční službu v horizontu několika týdnů.
Firma Loon, kterou vlastní koncern Alphabet, na poskytování komerčního internetu v zemi spolupracuje s lokálním partnerem v podobě telekomunikačního operátora Telkom Kenya. Tato společnost s 40% vládním podílem představuje zároveň hlavního provozovatele pozemské telekomunikační infrastruktury v zemi. Její historie sahá do devadesátých let a její počátky byly velmi podobné jako u někdejší české společnosti SPT Telecom.
Balóny z projektu Loon, které se zatím využívají hlavně v případě výpadků internetové konektivity po živelných katastrofách, patří dnes už mezi poměrně dobře otestovanou technologii s více než milionem hodin strávených v zemské stratosféře a desítky milionů nalétaných kilometrů. Původní koncept, který Google představil už v roce 2011, měl obsahovat vlastní zabezpečené bezdrátové připojení, současné balony ale místo toho využívají lokální mobilní operátory a jejich LTE sítě.
Balóny nesou solární panely a speciální vysílač, který je schopen poskytovat připojení o přibližně stejné kapacitě, jakou mají dnešní mobilní 3G sítě. Kromě toho obsahují balony také řídící jednotku s automatickým softwarem rozhodujícím o trajektoriích balonů, k jejich směřování využívá předpovědi o současných vzdušných proudech v oblasti.
V případě potřeby změnit směr balon jednoduše vystoupá, nebo sestoupá do oblasti s příznivým větrem, pohybovat se přitom smí v pásmu 15 až 21 km nad povrchem planety. Bez potřeby přistání vydrží balony ve vzduchu přibližně 100 dní.