Hlavní navigace

Bankovní identita prošla sněmovnou, má umožnit komunikaci se státem

4. 12. 2019

Sdílet

Banka - platební karta - platba Autor: Depositphotos

Sněmovna schválila novelu bankovního zákona, umožní využít bankovní identitu, která dnes slouží pouze k přihlašování do internetového bankovnictví pro komunikaci se státem. Schválit ji ale musí ještě Senát a podepsat prezident.

Pod novelu se podepsalo 120 ze 200 poslanců, platit by měla začít od roku 2021. Jednou z hlavních změn zákona je, že umožňuje přístup bank do základních registrů, ten vedle nich získají také pojišťovny.

Novela byla nutným přepodkladem k tomu, aby bylo možné spustit společný plán tuzemských bank na využití autentizačních prvků finančních ústavů coby oficiální digitální identity, ty totiž na rozdíl od uživatelsky nepřívětivé eObčanky k ověřování již dnes využívá přibližně polovina populace (5 milionů lidí).

Banky za tímto účelem na začátku letošního roku představily projekt SONIA, což je zkratka pro soukromoprávní bod pro identifikaci a autentizaci. Projekt vznikl na půdě České bankovní asociace a  chce využít ověřených bankovních identit občanů k vytvoření univerzální digitální identifikace občanů pro čerpání služeb e-governmentu, nahlížení do katastru, placení poplatků za psa, nebo třeba komunikaci s finančním úřadem. Inspirací projektu byl například švédský projekt Bank ID, který představuje digitální obdobu občanského průkazu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).