Hlavní navigace

BIS varuje před čínskými firmami. NÚKIB Čínu viní z kyberútoku na státní instituci

26. 9. 2019

Sdílet

BIS - Bezpečnostní a informační služba Autor: BIS

Pohled Bezpečnostní informační služby (BIS) na čínské technologické společnosti je podobný tomu, jaký má Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Pokud vpouštíme čínské firmy do naší kritické infrastruktury, tak si musíme uvědomit, že tak zprostředkovaně předáváme klíče k těm nejcitlivějším oblastem čínské komunistické straně,“ uvedl včera šéf BIS Michal Koudelka na veřejném slyšení v senátu, kde se řešila národní bezpečnost a obchod s Čínou.

Čínu považuje za kyberbezpečnostní problém nadále i NÚKIB. Ten připravil zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti za rok 2018, kterou bude projednávat vláda. Úřad v ní nekonkrétně uvádí, že zkoumal rozsáhlý útok na významnou českou vládní instituci a že za ním pravděpodobně stála právě Čína. Pravděpodobnost byla stanovena na 55 až 70 procent.

NÚKIB píše, že tito státní aktéři mají k dispozici lidské, finanční a časové prostředky, díky čemuž je možné v kyberprostoru vykonávat dlouhodobé a sofistikované aktivity. Aktéři stojí o získávání strategických či vojenských informací a nasbírané údaje se mohou využívat také k dalším útokům.

Veřejně známý útok na významnou státní instituci je ten na ministerstvo zahraničí. Podle některých dostupných informací je z něj podezříváno Rusko a roli mohla sehrát rovněž Čína.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).