Hlavní navigace

Bloomberg: lidé z Huawei byli napojeni na nejméně 10 projektů pro čínskou armádu

Sdílet

Karel Wolf 27. 6. 2019

Zaměstnanci čínského telekomunikačního obra se podle informací agentury Bloomberg podíleli na nejméně deseti výzkumných projektech pro čínskou armádou. Vedení firmy údajně nemělo o spolupráci tušení. 

Tisková agentura došla k tomuto závěru na základě informací získaných z veřejných akademických zdrojů (jako CNKI), které využívají čínští vědci a průmysloví experti. Autoři zkoumaných publikací se sami označili za zaměstnance firmy Huawei a z materiálů je zřejmé, že s armádou spolupracoval dlouhodobě.

Spolupráce probíhala minimálně po dobu deseti let a šla napříč celou organizační strukturou čínské armády, projekty pokrývaly různé obory a oblasti. Zaměstnanci měli spolupracovat mimo jiné přímo s pátracím oddělením čínské ústřední vojenské komise, tedy nejvyšším vojenským orgánem v Číně. Tento výzkum se týkal klasifikace a vytěžování videí kolujících po internetu a možností agregace a analýzy satelitních snímků.

Vedení Huawei se od podobných aktivit okamžitě distancovalo. „Huawei nemá otevřenou žádnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje ani partnerství s institucemi přidruženými k čínské armádě,“ řekl agentuře Glenn Schloss, Vice President korporátní komunikace Huawi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.