Hlavní navigace

Bloomberg: lidé z Huawei byli napojeni na nejméně 10 projektů pro čínskou armádu

27. 6. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Zaměstnanci čínského telekomunikačního obra se podle informací agentury Bloomberg podíleli na nejméně deseti výzkumných projektech pro čínskou armádou. Vedení firmy údajně nemělo o spolupráci tušení. 

Tisková agentura došla k tomuto závěru na základě informací získaných z veřejných akademických zdrojů (jako CNKI), které využívají čínští vědci a průmysloví experti. Autoři zkoumaných publikací se sami označili za zaměstnance firmy Huawei a z materiálů je zřejmé, že s armádou spolupracoval dlouhodobě.

Spolupráce probíhala minimálně po dobu deseti let a šla napříč celou organizační strukturou čínské armády, projekty pokrývaly různé obory a oblasti. Zaměstnanci měli spolupracovat mimo jiné přímo s pátracím oddělením čínské ústřední vojenské komise, tedy nejvyšším vojenským orgánem v Číně. Tento výzkum se týkal klasifikace a vytěžování videí kolujících po internetu a možností agregace a analýzy satelitních snímků.

Vedení Huawei se od podobných aktivit okamžitě distancovalo. „Huawei nemá otevřenou žádnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje ani partnerství s institucemi přidruženými k čínské armádě,“ řekl agentuře Glenn Schloss, Vice President korporátní komunikace Huawi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).