Hlavní navigace

Boj s terorem mění internet. EU chce zjednodušit přístup policie k datům

8. 6. 2017

Sdílet

Důvěra uživatelů je věc, kterou žádná internetová služba nesmí ztratit. Po tlaku ze strany americké vlády teď firmy ze Silicon Valley musí vyřešit požadavky ze strany Evropské unie. 

Tlak roste úměrně s tím, jak přibývá teroristických útoků v Evropě. Vyšetřovatelé si totiž stěžují na zdlouhavé procedury, které musí absolvovat, než se dostanou k datům.

Evropská komise proto představí tři možnosti, které se mohou stát podkladem pro budoucí legislativní návrh. Jedna z možností je povolení pro policii ke kopírování dat přímo z cloudu. Agentuře Reuters to řekla eurokomisařka Věra Jourová

„Jsem si jistá, že ve světle posledních událostí a zvyšujících se hrozeb v Evropě se náš návrh dočká pochopení i u ministrů zemí, kde k žádným útokům nedošlo,“ tvrdí Jourová. 

Ministři spravedlnosti osmadvacítky to budou dneska projednávat v Bruselu. Samotný návrh by se měl na svět dostat na přelomu roku. 

Návrh chce umožnit vyšetřovatelům oslovit poskytovatele služeb v jiném státu bez toho, aby musel žádat o svolení tamních úřadů. Druhou novinkou by měla být povinnost vydávat data, pokud o ně zažádá vyšetřovatel z jiné země. 

Například italská policie tak nebude muset žádat irskou vládu, když bude potřebovat důkazy, které jsou uloženy na serverech v Irsku. To vypadá na první pohled logicky, ale zároveň se leckde rozblikají kontrolky indikující ohrožení soukromí a svobody na internetu. 

„Ráda bych, kdyby se to ale využívalo jen ve speciálních případech a při řešení bezprostředních hrozeb a při vyšetřování závažných trestných činů a terorismu,“ dodává Jourová. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.