Hlavní navigace

Britové se chystají přísně zregulovat internet. Na online firmy má dohlížet nový úřad

Sdílet

David Slížek 8. 4. 2019

Internet je plný nelegálního a škodlivého obsahu, který ohrožuje bezpečnost státu i fyzické a psychické zdraví dětí. Teroristé přes internet šíří propagandu, nepřátelské mocnosti útočí na demokratické principy šířením dezinformací a celosvětová síť je nástrojem šikany, vyhrožování a obtěžování.

Takhle popisuje internetové prostředí „bílá kniha“ Online Harms White Paper, kterou zveřejnila britská vláda. Strategický materiál popisuje, jak chtějí úřady proti výše zmíněným rizikům postupovat. Chceme vytvořit nejbezpečnější online prostor na světě, slibuje v dokumentu britská vláda.

Hlavním nástrojem má být přísná státní regulace online prostředí a firem. Samoregulace nestačí, pravidla musí stanovit a vynucovat stát, říká materiál. Britská vláda proto navrhuje zavedení tzv. „povinnosti pečovat“ (duty of care) o bezpečí uživatelů, která má přimět online firmy zasahovat proti škodlivému obsahu.

Nad dodržováním nových povinností má podle plánu dohlížet nový regulační úřad, který má mít pravomoc udělovat za jejich porušení pokuty. Přímou osobní odpovědnost mají nést i vysocí manažeři online firem. Vláda má mít také pravomoc nový úřad přímo zaúkolovat, jak má nastavit pravidla v případech týkajících se ohrožení národní bezpečnosti nebo bezpečí dětí.

Nová pravidla se mají týkat všech online firem, které umožňují nahrávání a vyhledávání uživatelského obsahu nebo zprostředkovávají online komunikaci mezi uživateli. Jít by mělo především o sociální sítě, úložiště souborů, diskusní fóra, služby na zasílání zpráv či vyhledávače.

Strategický dokument je k dispozici online a je otevřený připomínkám ve veřejné konzultaci, která má skončit 1. července 2019.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.