Hlavní navigace

Britský Openreach otestoval 100Gb/s přenosy přes optický kabel

23. 6. 2017

Sdílet

Kapacity současných rezidenčních optických sítí mají do budoucna poměrně zajímavou rezervu. I tak by se dal vyložit výsledek pokusu britské telekomunikační firmy Openreach, která provozuje infrastrukturu pro British Telecom (BT). V laboratorních podmínkách dokázala na standardních optických linkách dosáhnout kapacity 100 Gb/s.

„Naše demonstrace využívá standardní FTTP (Fibre-to-the-Premises, tedy sítí s optikou ‚až do domu‘ – pozn. redakce) připojení a pokročilé přenosové technologie, které dokáží posílit broadbandový signál na kapacitu dostačující pro simultánní streamování 4000 filmů v Ultra HD rozlišení,“ pochlubil se britský operátor s tím, že šlo o první veřejnou demonstraci takové kapacity na světě. Technologickým partnerem experimentu byla firma Huawei.

Pokus je pro BT důkazem toho, že dnešní optické kabely mají do budoucna slušnou rezervu. Testovací vybavení bylo podle operátora navrženo tak, aby co nejlépe napodobilo reálné podmínky ve stávajících FTTP sítích, které Openreach provozuje.

A nárůst kapacity sítí bude zapotřebí. „Nároky na kapacitu sítí rostou ročně o 40 %, hlavně kvůli rostoucí popularitě Ultra HD videa,“ říká CIO Openreache Mark Lam. Na kapacitě optických páteřních sítí podle něj budou závislé také budoucí mobilní 5G sítě.

Mimochodem – letos v březnu BT souhlasil s návrhem britského regulátora Offcom, že se Openreach od mateřské firmy formálně oddělí. Konkurenční operátoři si totiž stěžovali, že má BT jako přímý vlastník správce broadbandové infrastruktury před nimi konkurenční výhodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).