Hlavní navigace

Brněnský Codasip vyvinul svůj první 64bitový procesor, získal i slavného zákazníka

28. 11. 2017

Sdílet

Brněnská společnost Codasip vyvinula svůj nový procesor postavený na otevřeném standardu RISC-V. Jde o rozšíření řady Berkelium, na které firma už nějakou dobu pracuje. Nový model Bk5–64 je čtvrtým modelem této řady a zároveň prvním, který funguje na 64 bitech.

Codasip si díky novému procesoru doplnil portfolio a je nyní schopný nabídnout model, který zvládne pracovat s většími toky dat při zachování nízké spotřeby. Společnost prozatím nezveřejnila přesné technické specifikace a uvádí, že se Bk5–64 na trh dostane ještě koncem letošního roku.

„Společně s rapidním růstem aplikací náročných na data, jako je storage nebo bezdrátové sítě, je na trhu poptávka po embedded procesoru se správným balancem mezi výkonem a spotřebou,“ uvádí šéf Codasipu Karel Masařík.

Codasip nedělá přímo fyzické procesory, ale podobně jako třeba ARM vyvíjí jejich design. Firma si hodně slibuje právě od standardu RISC-V, který v některých oblastech začíná ARMu dost konkurovat. RISC-V je otevřená instrukční sada, na které se podílí řada velkých světových hráčů.

Codasip procesory vyvíjí pomocí vlastního softwarového nástroje Codasip Studio. Tento software zájemcům rovněž prodává. Nedávno se zákazníkem stal podnik Rambus, který proslul zejména vývojem pamětí.

Více o Codasipu, RISC-V a kontextu z pohledu trhu v našem nedávném článku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).