
Brněnská pobočka americké společnosti Thermo Fisher Scientific se zařadila mezi deset největších tuzemských exportérů. Výrobce elektronových mikroskopů, které se mimo jiné používají v polovodičovém byznysu pro kontrolu kvality čipů, loni u nás udělal tržby 16,2 miliardy korun se ziskem před zdaněním 716 milionů. Firma také nabrala nové lidi a výrazně investovala do výzkumu a vývoje.
Tržby Thermo Fisher v Brně rok předtím dělaly 13,8 miliardy korun a zisk před zdaněním 687 milionů. Firmě pomáhají dodávky do oborů zabývající se mikročipy, bateriemi do automobilů, moderními materiály, fotovoltaikou nebo bojem proti covidu.
TIP: Bývalá Tesla Rožnov, optika pro ASML nebo dodávky Applu. Co jsou zač čipové firmy působící v Česku?
“Naše přístroje dodáváme světově známým univerzitám, ale také předním výrobcům elektroniky, automobilkám nebo třeba NASA. Naprostá většina z těchto přístrojů směřuje za hranice České republiky, přičemž na celkovém exportu se z největší části podílí Asie,” uvádí generální ředitel brněnské pobočky Thermo Fisher Petr Střelec.
Americký podnik loni na Moravě investoval lehce přes miliardu korun do výzkumu a vývoje a patří v této oblasti mezi nejvýraznější investory v Brně. Vývojové portfolio se rozšířilo o hmotnostní spektrometry. Investice do R&D postupně navyšuje. V roce 2020 činily 803 milionů, rok předtím 710 milionů.
Firma také loni nabrala 465 nových lidí, celkově jich má přes 1500. Ve většině případů jde o techniky s vysokoškolským či středoškolským vzdělání. Vzhledem k exportní povaze byznysu roste také poptávka po specialistech na logistiku a dodavatelský řetězec.
Thermo Fisher patří mezi poměrně slušné množství společností, které se v Česku zabývají polovodiči nebo dodávkami důležitých komponent pro jejich vývoj, výrobu či návrh. Seznam těchto firem naleznete zde na Lupě. V Brně sídlí tři výrobci elektronových mikroskopů. Jejich společná produkce má asi třetinový celosvětový podíl.
Thermo Fisher má roční tržby 40 miliard dolarů a zaměstnává více než sto tisíc lidí.