Hlavní navigace

Brno chystá web s daty o městě, zveřejní i více než stovku interaktivních grafů

5. 3. 2018

Sdílet

Brno - dataweb - otevřená data

Nový dataweb města Brna má spatřit světlo světa na přelomu března a dubna (pracovní datum je 21. března). Na adrese data.brno.cz uživatelé najdou městské údaje z řady oblastí. 

„Základem bude standardní katalog CKAN, respektive dva katalogy: jeden pracovní pro město a jeho organizace, druhý bude jeho zrcadlem pro veřejnost, kde budou ke stažení všechna otevřená data,“ popisuje chystanou aplikaci Jan Zvara z oddělení dat, analýz a evaluací brněnského magistrátu. Mluvil o ní také na nedávné konferenci Open Data Expo.

Nad datovými zdroji město postaví uživatelské webové rozhraní, které usnadní lidem hledání v datech. „Kromě hledání samotných dat bude možné hledat i aplikace, a to nejen městské, ale i vytvořené třetími stranami. Pro veřejnost bude také připravena více než stovka interaktivních grafů, které budou tematicky rozdělené a budou zobrazovat dlouhodobé časové řady, které ukazují vývoj města,“ slibuje Zvara.

Katalog bude cílit na tři rozdílné cílové skupiny. Pracovní katalog bude určen pro pokročilou práci s daty, kterou využije také město a jeho organizace. Dlouhodobé městské statistiky jsou určeny zejména pro odborníky. Široká veřejnost pak má na webu najít výše zmíněné infografiky. Portál využije například už zveřejněnou Zprávu o stavu města (PDF), jejíž druhé vydání se chystá na duben.

Inspirací pro brněnský katalog byl mimo jiné londýnský Datastore.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).