Hlavní navigace

Brno-střed s výzvou operátorům neuspělo, radní je označil za kartel

7. 12. 2016

Sdílet

17:34: Aktualizováno o ne/vyjádření operátorů.

Ambiciózní plán radnice městské části Brno-střed na získání levnějších mobilních tarifů pro své občany nevyšel. Hodnotící komise se dnes odpoledne seznámila s ohlasem své výzvy operátorům. „Ani jeden z operátorů nemá zájem o trh jedné z největších obcí v České republice o 90 tisících občanů,“ uvedl na briefingu radní Brna-střed pro legislativu a informatiku a iniciátor akce Svatopluk Bartík.

„Komise neobdržela žádnou nabídku, která by odpovídala pravidlům výzvy,“ dodal Bartík. Jinými slovy, zdejší operátoři nemají o spolupráci s Brnem-střed zájem.

Bartík také přišel s poměrně odvážným osobním tvrzením. Upozorňuje, že nejde o stanovisko radnice. „Mně se potvrdilo, o čem jsem byl ochoten leda spekulovat, že tři čeští mobilní operátoři mají kartel. To je můj osobní názor.“ Dodal k tomu, že kdyby radnice obdržela alespoň jednu nabídku, na tvrzení o kartelu by se díval jinak.

Radnice podle jeho slov do akce „investovala velké naděje“, udělala „hodně práce“ a „dala si záležet na tom, aby výzva byla postavená tak, aby ji bylo možné brát vážně“.

Podle kritiků se nicméně už na začátku dalo očekávat, že výzva nebude mít u operátorů odezvu. Radnice jim na oplátku za balíček pro své obyvatele (neomezený tarif a 5GB datový balíček s ročním úvazkem za cca 300 Kč) nabízela pouze prostor ve svých novinách a spolupráci v rámci informačních SMS.

Bartík vnímá pozici Brna-střed jako vyjednavače, který by zajistil něco jako skupinovou cenu mobilních tarifů pro své občany. Více méně se řídil logikou, že velké skupinové slevy dostávají i firmy, státní instituce a podobně. „Nejsme komunisti, abychom z pozice radnice zasahovali do trhu,“ uvedl k tomu Bartík. Starosta městské části Martin Landa situaci přirovnal například k tomu, kdy obce vyjednávají pro své občany levnější vytápění, ceny energií a podobně.

To, zda radnice bude v akci nadále pokračovat, ještě přesně neví. Rozhodnout se o tom má na radě města. Brno-střed chce každopádně vyvolat i veřejnou a mediální diskusi. Radnice také v tiskové zprávě zveřejní telefonní čísla na tiskové mluvčí T-Mobilu, O2 a Vodafonu.

T-Mobile ani O2 nechtějí své obchodní aktivity komentovat vůbec a Vodafone reagoval jen prohlášením: „Po detailním prostudování podmínek výzvy se Vodafone rozhodl nabídku nepodat,“ říká mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Podrobnosti brzy v rozhovoru se Svatoplukem Bartíkem na Lupě.

Měla by města nebo městské části vyjednávat svým obyvatelům podmínky u operátorů?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).