Hlavní navigace

Brno zavede bezkontaktní placení v MHD, Plzeň na jízdné spouští virtuální kartu

25. 7. 2019

Sdílet

Brno Autor: Jan Sedlák

Praha bezkontaktní nákup jízdenek ve všech vozech tramvají spustila nedávno a brzy se přidá také Brno. V tamní MHD první testovací vozy s novými validátory vyjedou počátkem příštího roku a finální zavedení se očekává na jaře.

Moravské město počítá s náklady 65 milionů korun s tím, že pořídí téměř tři tisíce validátorů. Bezkontaktní placení je v Brně prozatím možné na lince 76. Spuštění bezkontaktního odbavování by se mělo časově sladit se stejným procesem v rámci celého Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

„Nové validátory budou opatřené jak označovačem na papírové jízdenky, tak displejem, ke kterému budou cestující přikládat bankovní kartu. Cestující kartu přiloží při svém nástupu a systém mu automaticky započte základní jízdenku na hodinu za 25 Kč. Znovu si při výstupu musí pípnout pouze ten, kdo jede kratší dobu a má zájem o jízdenku za 20 Kč. Nové elektronické odbavování cestujících je nastaveno tak, že cestujícímu na konci dne na základě jeho jízd vybere tu nejvýhodnější variantu. Pokud pojede člověk během dne čtyřikrát, nezaplatí čtyři hodinové jízdenky za sto korun, ale systém mu započte jízdenku celodenní za 90 korun,“ popisuje brněnské dopravní podnik.

„Cestující, kteří budou mít zájem o zlevněnou nebo vícezónovou jízdenku, si tuto svou variantu zvolí ručně na displeji a poté kartou zaplatí. Kontrola takto zakoupených jízdenek bude vypadat stejně, jako doposud u elektronických předplatných jízdenek. Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni čtečkami, ke kterým cestující přiloží svou kartu a revizoři zkontrolují, zda mají platnou jízdenku,“ doplňuje podnik dále.

Plzeň zase spustila Virtuální kartu, prozatím v pilotním provozu. Díky ní je možné si předplacené jízdné nahrát na chytrý telefon nebo platební kartu. Transakci je možné provést v e-shopu či aplikacích pro iOS a Android. Návod je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 7. 2019 15:10

  bez přezdívky

  A Praze dal revizori okradaji platici turisty, protoze DPP neni schopne zavest modernejsi system nez cvakani listku... Kdyby to dokazali aspon poradne oznacit...

 • 25. 7. 2019 15:12

  Rdm

  Z popisu to vypadá, že jde o stejný systém, který už roky funguje v Ostravě a je tedy odlišný, od toho v Praze :)

 • 26. 7. 2019 6:47

  BobTheBuilder

  Ano, ale pro celý IDS JMK, proto se to zdrželo. Musí se tím osadit vozy všech dopravců v kraji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).