Hlavní navigace

Brno zruší papírové předplatné na MHD, šalinkarty budou pouze elektronické

5. 10. 2021

Sdílet

Brno Autor: Brno

Brno zruší papírové předplatné jízdenek na MHD. Od příštího roku bude existovat pouze elektronická forma. Tak drastický přerod to nebude – v Brně nyní vlastní šalinkartu 184 tisíc lidí a pouze asi 60 tisíc z nich papírovou variantu.

“Aktuální aplikace sloužící pro prodej papírových šalinkaret je po patnácti letech na hranici své životnosti. Její obnova by byla komplikovaná a nákladná a vzhledem k rostoucímu počtu uživatelů elektronických předplatních jízdenek nedává smysl. Rozhodli jsme se proto rozšířit současný systém, který umožní nejen nákup elektronických jízdenek, ale i kompletní servis zákazníkům. Přechod na tuto formu je postupný, abychom měli dostatečné kapacity věnovat se všem cestujícím, kteří budou zákaznickou podporu potřebovat,” uvádí generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Pořízení nové prodejní aplikace vyšlo na milion korun. Obnova původního systému by podle DPMB vyšla na pět milionů. “Navíc podnik na tisku, distribuci, nižších provizích při platbách přes platební bránu a personálním zabezpečení ušetří další čtyři miliony korun ročně.”

Elektronická šalinkarta je k zakoupení na webu Brno ID. Zde se zadávají tradiční údaje včetně fotky a vybírá nosič zvoleného předplatného (platební či anonymní karta za 99 korun, mobilní aplikace). Pro děti do patnácti let bude mít dopravní podnik v prodeji čip za třicet korun. Zařízení je možné i na pobočkách. Všechny věkové skupiny budou mít při přechodu k dispozici asistenci.

V Ostravě už dříve zrušili papírové jízdenky, připojilo se také Ústí nad Labem. Elektronizaci skrze aplikaci PID Lítačka už nějakou dobu rozvíjí i Praha.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).