Hlavní navigace

BrnoCop: Brněnská policie hledá strážníky pomocí videohry a pixel artu

18. 9. 2018

Sdílet

BrnoCop

Lidí je nedostatek všude, a tak se musí kreativní oddělení starat o nábor zaměstnanců všelijak. Brněnská městská policie shání necelou padesátku strážníků a získat je i přes novou náborovou kampaň označovanou jako BrnoCop.

BrnoCopa si bohužel nelze zahrát, i tak ale jde o stylizované video, které odkazuje na osmdesátá léta, synthwave, RoboCopa a pixelartové videohry (jejichž grafice se tehdy ještě neříkal pixel art, protože to prostě byla standardní grafika).

Objevují se další videoherní motivy, jako jsou bojovky nebo skákačky. BrnoCop v brněnských městských reáliích plní různé úkoly včetně chytání kozy.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2018 12:10

  Karel (neregistrovaný)

  Chce se mi brečet. Proč to neudělají podle skutečnosti?

  Level 1

  Ve fontáně před divadlem se koupe dvacet lidí. Na prostranství před divadlem se opaluje skoro stovka lidí. Asi dlouho. Čas od času na ně někdo zavolá městskou policii. Úkol pro strážníka: dělat, že nic nevidím a zastavit příval telefonátů pobouřených občanů.

  Level 2

  Je zima, tma, 20:00. Na rušné zastávce je starší žena, nedostatečně oblečená, na ruce nemocniční štítek, dezorientovaná. Na dotazy kam jede odpovídá pořád něco jiného, někdy uvěřitelného, jindy že veze syna do školy apod. Několik lidí už volalo městskou policii. Úkol pro strážníka: odjet, nic neřešit, ženu nechat klidně zmzrnout. Vysvětlit lidem na zastávce, že to vážně není jejich práce, že není co řešit a už vůbec nemá smysl zavolat, zda nějaká nemocnice nepostrádá uprchlou pacientku s příznaky pokročilé demence. A když to nezabere, tak začít lidem vyhrožovat, že jim to dají zaplatit.

  Level 3

  Domácí hádka, sousedé kvůli rámusu zavolali městskou policii. Žena má po napadení popáleniny druhého stupně, odváží jí záchranka. Úkol pro strážníka: vysvětlit všem, že domácí násilí není práce pro státní policii, ale že je plně v kompetenci městské policie. Neudělat žádný zápis o tom co se stalo, nezaznamenat výpovědi svědků a všem vysvětlit že fakt, že ženu odvezla záchranka do nemocnice je vlastně důkaz, že k žádnému zranění nedošlo. Úkol druhý: při žádosti o podání svědectví argumentovat, že si nic nepamatujete, že nevíte, zda došlo ke zranění, že si nevzpomínáte ani na to, zda tam byla záchranka a že to vlastně není vaše věc, že pokud měl někdo pocit, že došlo k fyzickému napadení, tak měla být přivolána státní policie.

  Level 4

  Po pěší zóně jde těhotná dívka s chlapcem. Dívka vypadá zjevně unavená. Chlapec budí dojem silné opilosti. Slovně se napadají a chlapec dívku chvílemi i fyzicky. Úkol pro strážníka: přejít na druhou stranu silnice, dělat že tam nejste a že nic nevidíte ani neslyšíte. Ignorovat kolemjdoucí, kteří na vás nevěřícně valí oči a ptají se stylem "To s tím jako nic neuděláte? Vždyť on jí mlátí a ona je těhotná!"

  Takhle nějak to vypadá tady v Brně. Obecně platí, že městskou policii volat nechcete. Nikdy. Je to soukromá ochranka, nemá vůli ani potřebu něco řešit. Situaci buď vůbec neřeší, nebo ji ještě zhorší. Grázlové je maj na háku a slušný člověk se jim raději vyhne.

 • 18. 9. 2018 12:30

  h4x0r

  Velice povedené a vtipné. Líbí se mi jak provedení, tak i nápad.

  Je trochu smutné, že reálná práce policie není lidem pomáhat, jak se video snaží naznačit, ale nedělat pokud možno nic a když už něco, tak buzerovat, pokutovat a jinak škodit, ale chápu, že pokud dělají nábor, tak nemůžou na férovku lákat na práci tím, jak to funguje ve skutečnosti:

  Budete nám rychle vydělávat na pokutách měřením na úsecích, kde se sice nehody nestávají, ale řidiči tam obvykle jezdí rychleji. Přece se nebudete obtěžovat řešit reálné dopravní problémy, když s tím je výrazně víc práce a míň se vybere na pokutách.

  Pokud přijde občan s tím, že se stal obětí pokusu o podvod, budete ho nejdřív přesvědčovat, že k ničemu nezákonnému nedošlo, protože podvod nebyl dokončen a když si nedá pokoj a sežene seznam ostatních oběti, tak to smetete ze stolu, že jednotlivá škoda je pod 5000, takže o žádný TČ nejde. Záměrně budete ignorovat to, že při počtu potenciálních poškozených šlo o pokus o podvod v řádech stovek tisíců, protože byste akorát přidělávali práci sobě a kolegům.

  Když vám přijde občan podat trestní oznámení, protože byl okraden, tak to zaevidujete a založíte. Ani se nebudete obtěžovat mu poslat po třiceti dnech informaci, že jsme to odložili. To by tak bylo, aby si plebs myslel, že se kvůli němu přetrhneme.

  Když vás přijde nějaký otravný občan požádat o zadokumentování skutečného stavu věci, pošleme ho do háje s tím, že to ať si vyřeší sám. My tu nejsme od toho, abychom skákali, jak občan píská.

  Během noční služby namísto obchůzky zajdeme za kámošema do bytu, hrajeme karty, kecáme a zkrátka trávíme čas užitečnější činností než hrou na nějaké trapné ponocné.

  Pokud jste u dopravní policie, každý den musíte splnit limit vybraných pokut, jinak nebudou prémie. Důležitý je počet pokut než celková vybraná suma. Při vykazování činnosti vypadá lépe 30x500Kč než 2x10000Kč.

  No a když přijde občan vrátit peněženku, kterou našel v tramvaji, namísto poděkování na něj pěkně zaklekněme, protože jí určitě ukradl on sám.

  ... ano, omlouvám se, že jsem při popisu mých reálných zkušeností nerozlišoval, zda šlo o městskou či státní policií...

  Jeden bonus na závěr, který jsem naštěstí osobně nezažil:
  Pokud jste dostatečný rapl, časem se můžete u policie vypracovat i na pozici důstojníka či vyšší. Psychotestů se nebojte, těmi projde úplně každý. A na pozici důstojníka můžete obyčejný plebs namísto "Dobrý den, PČR" zdravit "Кurva, ty кundo!", viz video https://vary.idnes.cz/zasah-policie-policiste-v-civilu-ridic-pistole-video-plzen-karlovy-vary-1ob-/vary-zpravy.aspx?c=A171005_130134_vary-zpravy_ba

 • 18. 9. 2018 12:30

  h4x0r

  Koukám, že než jsem to dopsal, někdo mě úplně ten samý nápad :-). Smutné je, že běžné zkušenosti jsou ty naše než ty z videoklipu...

 • 18. 9. 2018 17:01

  fd (neregistrovaný)

  Mohu pokracovati?

  Pokud si sve ukradene veci sam najdete, zacne vam policie vyhrozovat, ze narusujete jejich vysetrovani.

  Kdyz je vyfotite jak (samozrejme bez majaku) jedou v protismeru, okamzite po vas chteji onu fotku s tim, ze "nemate pravo fotit policii pri zasahu"

  Pri jakemkoli jednani vam neopomenou vyrhrozovat, ze si na vas neco najdou a ze si na ne mate dat pozor.

  Kdyz se nekde nahodou strili, tak se cely den radi o tom, co ze budou delat - viz Uhersky Brod. Kdyby se strelec nezastrelil sam, nejspise by cekali az umre hlady.

  A ve finale vite co je to PP? Mozna si naivne myslite ze policejni prukaz, ale velky omyl, interni oznaceni toho dokladu je "prukaz poloboha". Mimo jine jej pouzivaji namisto vstupenky na koncerty a dalsi akce.

 • 18. 9. 2018 21:43

  WIFT

  Je to hra, nemá to nic společného s realitou. Video je každopádně povedený a v kontextu s realitou kolikrát až nechtěně vtipný :). Škoda jen, že městapo má obecně velmi špatnou pověst, nejčastější činností je plnění městské kasy pokutami za přestupky, což je jedna z plánovaných položek rozpočtů měst. Ani takhle pěkné video jejich pověst nezlepší.

 • 18. 9. 2018 17:21

  mk (neregistrovaný)

  Proc by neco takoveho resili? Za dobu, co by se tim zabyvali, lze nasadit nekolik boticek, z kterych aspon neco kapne do pokladny.

 • 19. 9. 2018 0:47

  sdfgh (neregistrovaný)

  Je šílené, kolik toho zaměstnavatelé dokážou vymyslet jenom aby nemuseli zvýšit mzdu.

 • 18. 9. 2018 17:55

  Tomas (neregistrovaný)

  U nás slouží městapo (kousek od centra Brna) pouze k tomu, že rozdají lístečky tam, kde se stát sice nesmí, ale pokutu na těch místech dostane pouze někdo. Místní podnikatelé, provozovatelé pračky peněz (hospůdky) to naopak používají jako vyhrazená parkovací místa. Ale jakmile tam stojí někdo jiný, už ty nádhery od městapa vypisují bločky nebo volají odtah.
  Že za rohem dennodenně překáží auta na hlavní ulici, to jim nevadí - auta tam stojí každý den x hodin. Občas sice někdo se jakoby snaží dát pokutu, tak se auta přesunou do bočních uliček do křižovatek na chodníky a jede se dál.
  Hlavně že pak šmejdi mají odvahu pustit do TV reportáže, jak zase zachraŇovali zvířátko.
  A když je nějaká akce třeba pro děti, kde se prezentují IZS apod., tak nikdo protivnější než městapo tam není. Hasiči, záchranáři i PČR na pohodu, ale městapo okatě dává i před dětmi najevo, jak je to obtěžuje někde být...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).