Hlavní navigace

Části zaměstnanců Googlu se nelíbí údajný vývoj cenzurovaného vyhledávače pro Čínu

Sdílet

David Slížek 17. 8. 2018
Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Asi 1400 zaměstnanců Googlu už podepsalo dopis, ve kterém po vedení požadují informace o chystané cenzurované verzi vyhledávače. Firma ji podle zpráv chystá pro čínský trh. O projektu, který má mít interní název Dragonfly, napsal na začátku srpna server The Intercept

V dopise, který se šíří interními komunikačními kanály Googlu a na který upozornil deník New York Times (NYT), se píše, že zaměstnanci mají s případnými ústupky čínským cenzorům morální a etické problémy. Žádají také, aby jim firma o dosud utajovaném projektu dala více informací. Mimo jiné se totiž obávají, že se možná na vývoji cenzurovaného vyhledávače podíleli, aniž to věděli. 

Google se před lety z Číny stáhl, protože odmítl na požadavky čínské vlády na blokování vybraných služeb přistoupit. Šéf firmy Sundar Pichai podle informací NYT na nedávném setkání se zaměstnanci řekl, že se Google musí vážně zabývat tím, jak se do Číny vrátit. Popřel ale, že by firma v blízké době vyhledávač pro čínský trh spustila.

Není tak zatím jasné, zda jsou informace Interceptu o projektu Dragonfly pravdivé. Možné také je, že tlak vlastních zaměstnanců Google přiměje k přehodnocení plánů – byť se pod dopis podepsal zatím jen zlomek z celkem asi 85 tisíc lidí, které Google ve světě zaměstnává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.