Hlavní navigace

ČD-Telematika loni utržila 1,7 miliardy a spekuluje se o jejím rozdělení

Sdílet

Jan Sedlák 25. 5. 2020
ČD - Telematika Autor: ČD – Telematika

Polostátní telekomunikační společnost ČD-Telematika, kterou ze 70 procent vlastní České dráhy a zbytek skupina PPF (O2, CETIN, Telenor), v roce 2019 dosáhla na tržby 1,687 miliardy korun, což je meziroční růst o tři procenta. Zisk EBITDA poskočil o procento na 213 milionů, čistý zisk pak činil 57,5 milionu korun. Ukazuje to nově zveřejněná výroční zpráva (PDF).

„Úsek Servis infrastruktury dosáhl v roce 2019 tržeb ve výši 1 056,7 milionu korun oproti 1 028,1 milionu korun v předcházejícím roce, což v procentuálním vyjádření znamenalo zvýšení o 2,8 procenta. Největší podíl na tom měly oblasti realizace díla a silniční telematika. Tržby v úseku Telekomunikační služby narostly v roce 2019 na 630,3 milionu oproti 611,1 milionu korun dosaženým v roce 2018, což v procentuálním vyjádření znamenalo zvýšení o 3,1 procenta. Zvýšení tržeb bylo zejména v oblasti externích projektů a mobilních služeb. Investice směřovaly do obnovy a rozšíření optické sítě a zkapacitnění přenosových technologií DWDM a IP, a to na základě rostoucích požadavků zákazníků. Pokračovala i výměna aktivních prvků na přístupové L2 síti, která následuje moderní trendy v ethernetových sítích a zvýšením své kapacity přinese rozšíření a zlepšení kvality služeb zákazníkům ČD-Telematiky,“ uvádí podnik.

ČD-Telematika chce příští rok dosáhnout provozních tržeb 1,688 miliardy korun se ziskem před zdaněním 71 milionů. „Významným projektem, na kterém se ČD-Telematika v roce 2020 bude podílet, je projekt oddělení intranetové sítě Správy železnic a vytvoření datových center (DC) ČD-IS mimo síť Správy železnic v rámci segmentace aplikací ČD. Současně se ČD-Telematika bude chtít ucházet o zakázky v rámci zákona o kybernetické bezpečnosti (ZoKB), zvláště u zákazníka Správa železnic, kde je ŽTM přímo pod jeho správou, a dále také pro zákazníky typu DPP.“

ČD-Telematika provozuje 3500 kilometrů optické sítě, zejména podél vlakových kolejí. Jde o druhou největší síť v Česku, hned po CETINu.

Týdeník Hrot zároveň přinesl informaci – a informace Lupy to potvrzují – že se kolem Telematiky chystají zajímavé přesuny. Z firmy by mělo být přesunuto zhruba dvacet zaměstnanců (loni byl průměrný počet zaměstnanců 570), kteří by měli zamířit do Správy železnic. Ta stojí mimo České dráhy, tedy 70procentního vlastníka ČD-Telematiky. Z polostátní firmy by odešla sekce, která se stará například o provoz telefonní sítě Správy železnic, a ČD-Telematika by se mohla více zaměřit na poskytování velkoobchodních telekomunikačních a datových služeb.

Nemělo by jít ovšem o běžný komerční prodej části firmy. „Hledá se cesta, jak převést divizi za co nejmenší náklady,“ píše Hrot. Takové vyčlenění divize by změnilo hodnotu investice PPF jako minoritního vlastníka Telematiky. Stát už se nějakou dobu snaží ČD-Telematiku stoprocentně ovládnout, nebyl ale schopný minoritní podíly získat. V polovině roku 2018 se to povedlo PPF

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 5. 2020 17:05

  bez přezdívky

  Ze zpráv co servíruje vedení zaměstnancům, tak oddělení divize určitě neplánovali. SŽDC je chce vyhnat ze správy svého majetku, tak jim začali přeplácet jejich lidi.
  Co se dá zaslechnout tak je tam panika. A naštvanost na lidi z té sekce co hodili na stůl výpovědi.

 • 26. 5. 2020 1:39

  bez přezdívky

  . a úplně "nejlepším způsobem", jak toho cíle dosáhnout, je, když někdo o tom na základě pokoutních informací z kuluáru napíše článek.. . BRAVO!! Lupo.. - jen je otázkou, jaké straně jste tím chtěli pomoci..

 • 26. 5. 2020 6:40

  bez přezdívky

  Autor má určitě informace od někoho z firmy. Vzhledem k tomu, že se píše o sekci hlasových specialistů, tak asi od někoho z nich. Ale přechod se má týkát i sekcí konfigurátorů, IT specialistů. Od SŽDC a těch lidí je to prý něco co se v byznysu nedělá.