Hlavní navigace

Cenzurovaný vyhledávač pro Čínu ještě zvažujeme, říká šéf Googlu

16. 10. 2018

Sdílet

Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Google už si není 100% jistý, jestli je spuštění nového cenzurovaného vyhledávání v Číně zase tak dobrý nápad.

„Je ještě velmi brzy. Zatím si nejsme jistí, jestli to chceme a budeme pro Čínu dělat. Ale cítili jsme, že je pro nás důležité to prozkoumat,“ prohlásil na konferenci Wired25 v San Francisku současný CEO společnosti Sundar Pichai. Informoval o tom v dnešním článku zpravodajský kanál CNN.

Společnost potvrdila existenci kontroverzního projektu s kódovým označením Dragonfly během zářijového slyšení v americkém Senátu, kde se projednával přístup společnosti k ochraně uživatelských dat. Ještě před ním na něj ale stačil upozornit The Intercept.

Google se už v minulosti na cenzurovaném vyhledávání v zemi podílel, ale v roce 2010 se na protest proti státem sponzorovaným hackerským aktivitám Číny a údajně právě také proti všudypřítomné cenzuře v zemi čínského vyhledávacího trhu vzdal. Stálo ho to tehdy tržní podíl zhruba dvakrát tak veliký, jako je internetový vyhledávací trh v USA.

Na projektu Dragonfly se v Googlu pracovalo v naprostém utajení. Když se informace dostala ven, reagovala řada zaměstnanců Google značně rozčarovaně. Ve firmě začala kolovat petice za větší transparentnost jednotlivých projektů, aby každý mohl snadno porozumět morálním důsledkům své práce. Podle The New York Times ji podepsalo už okolo 1400 zaměstnanců.

Čínská vláda dnes podle Google cenzuruje méně než 1 % uživatelských dotazů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).