Hlavní navigace

Cerebras představil největší čip pro AI na světě

20. 8. 2019

Sdílet

WSE

Kalifornský startup Cerebras se postaral o menší pozdvižení na aktuálně probíhající konferenci Hot Chips, stalo se tak, když představil doslova největší čip pro výpočty strojového učení a umělé inteligence na světě. Ten je přibližně 56× větší než největší současné GPU.

Čip se svojí architekturou odlišuje od všech k podobným účelům dnes běžně používaných technologií. Čip je označován jako Wafer Scale Engine, má rozměry 21,5 cm x 21,5 cm, disponuje 400 tisíci jádry, 18 GB interní paměti a obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů. Jednotlivá jádra spolu komunikují rychlostí 100 petabitů za vteřinu. K výrobě čipu je využíván 16-nm výrobní proces TSMC. Výkon čipu sebou nese daň v podobě poměrně vysoké spotřeby, ta činní 15 kilowattů a při plném zatížení pravděpodobně ještě více.

Čip je určený primárně pro učení neuronových sítí, jeho hlavní výhoda by měla spočívat právě v rekordně rychlé komunikaci jednotlivých jader. Hlavním problémem velkých čipů bývají hlavně chyby vzniklé při výrobním procesu (platí zde přitom nepřímá úměra, čím méně nm, tím více vzniká chyb), bylo by zajímavé zjistit, jak se Cerebras s tímto problémem vypořádal. Podle prohlášení společnosti se již nalézají první čipy u reálných zákazníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).