Hlavní navigace

CES 2019: Samsung uvedl největší QLED s 8K rozlišením, LG nasazuje umělou inteligenci

11. 1. 2019

Sdílet

Samsung 8K QLED v Alze Autor: Alza

Na právě končícím veletrhu spotřební elektroniky CES 2019, který se tento týden konal v americkém pouštním městečku Las Vegas, představili dva výrobci nejdováženějších tuzemských televizorů, společnosti Samsung a LG, nejaktuálnější novinky pro rozjíždějící se sezónu.

Samsung představil na veletrhu svůj dosud největší televizor QLED 8K s úhlopříčkou 98 palců, o níž rozšířil aktuální sortiment pro letošní rok 2019, kdy nabízí obrazovky s úhlopříčkami 65, 75, 82 a 85 palců. Televizory s rozlišením 8K využívají vestavěný čip Quantum Processor 8K, který pomáhá dynamice obrazu ať už při sledování streamovacích služeb, zapojeného set-top boxu nebo jiného zařízení prostřednictvím HDMI nebo multimediálního obsahu z připojeného USB disku. 

Patentovaná technologie Samsungu založená na umělé inteligenci AI si poradí i se zrcadlením obrazovky ze spárovaného mobilního zařízení a dokáže rozpoznat jakýkoli obsah a bez ohledu na původní rozlišení ho převzorkovat „do téměř přirozené kvality 8K“, jak ve svém vyjádření uvádí Samsung.

Podívejte se: Novinkové televizory Samsungu a LG na CES 2019:

Chytré televizory Samsung také pracují se zdokonaleným algoritmem umělé inteligence, který se na základě předplacených služeb uživatele, jeho oblíbených pořadů a návyků při sledování televize snaží navrhovat nejrelevantnější pořady. 

S pomocí nového asistenta Bixby a dálkového ovládání, které podporuje zmíněnou umělou inteligenci a prostřednictvím hlasového ovládání pomůže nalézt a spravovat oblíbený obsah. Další možností při ovládání televizorů Samsung nabízí platformy Amazon Echo a Google Home.

Jak už jsme informovali, od letošního jara nabídnou modely chytrých televizorů Samsung podporu služeb iTunes Movies & TV Shows a streamovací standard Apple AirPlay 2. Modely z roku 2018 budou moci tyto funkce získat prostřednictvím aktualizace firmwaru. Tato aplikace iTunes Movies & TV Shows bude pro televizory Samsung dostupná ve více než sto zemích světa,  podporu funkce AirPlay 2 bude dostupná v téměř dvou stech státech.

LG: Umělou inteligencí za lepší obraz i zvuk

LG Electronics vsadil u svých top modelů televizí na umělou inteligenci ThinQ na CES 2019, která díky procesoru α (Alpha) 9 Gen 2 a algoritmu pro systém deep learning, který vznikl na základě rozsáhlé databáze více než miliónu vizuálních dat, zaručuje lepší úroveň kvality obrazu a zvuku. Zajišťuje ji analýza zdroje obsahu a rozpoznávání okolních podmínek kolem televizoru pro optimalizaci obrazu.

Nový OLED televizor s rozlišení 8K a úhlopříčkou 88 přizpůsobuje křivku mapování barevných tónů okolním podmínkám a jeho procesor využívá senzor okolního světla k měření úrovně osvětlení a automaticky upravuje jas podle potřeby. Umělá inteligence α9 Gen 2 také dále vylepšuje systém HDR

Za použití poslední inovace zobrazování od Dolby, která inteligentně přizpůsobuje obsah Dolby Vision, pak televizory LG vylepšují prožitek z HDR technologie za měnícího se okolního osvětlení.Kvalitu zvuku obstarává algoritmus, který umí smíchat dvoukanálové audio a vyvinout obklopující zvuk virtual 5.1. 

Procesor α9 Gen 2 optimalizuje výstup podle typu obsahu, což pomáhá čistšími zvuku u hlasů ve filmech, dramatech a zpravodajském vysílání. Vlajkové lodě televizorů LG navíc disponují funckí Dolby Atmos pro maximálně realistický zvuk. 

V letošních modelech je navíc zabudovaný Google Assistant, který byl poprvé dostupný v nejvyšších modelech loňských televizorů s umělou inteligencí ThinQ. Systém uživatelům umožňuje ovládat kompatibilní zařízení ve své chytré domácnosti.

V letošních LG televizorech s umělou inteligencí ThinQ je nově zahrnuta také služba Amazon Alexa. Stiskem tlačítka Amazon Prime Video na ovladači Magic Remote mohou uživatelé spravovat zařízení chytré domácnosti, pokládat otázky nebo nastavit své denní návyky pomocí Alexa Routine pomocí svého hlasu. 

Další z nových chytrých funkcí televizorů LG Food Network doporučí s přípravou receptů a doporučí tipy na jídla. Televizor deklaruji i „pochopením kontextu“, což by mělo umožnit zadávání komplexnějších požadavků. Služba bude dostupná na televizorech LG s umělou inteligencí ThinQ ve více než 140 zemích. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).