Češi si nepřejí, aby OSA vybírala poplatky z chytrých telefonů, ta ale svůj postoj nadále hájí

25. 1. 2025

Sdílet

Mobilní telefon - smartphone - ruce Autor: Depositphotos

Velká část české veřejnosti si nepřeje, aby Ochranný svaz autorský vybíral (OSA) vybíral poplatky z do Česka dovezených chytrých telefonů. Alespoň podle ankety Lupy, v níž hlasovalo 9,5 tisíce lidí. Pouze tři procenta hlasujících jsou toho názoru, že OSA má ze smartphonů dostávat zaplaceno. Zbylých 97 procent je proti.

OSA chce docílit toho, aby z každého prodaného smartphonu získala poplatek kvůli tomu, že takové přístroje teoreticky mohou být využívány k ukládání, sdílení a kopírování hudby, filmů, obrázků nebo knih. Poplatky chce vymáhat i zpětně. OSA žádá 1,5 koruny za gigabajt a maximálně 90 korun za jeden chytrý telefon, vzhledem ke kapacitám telefonů by to tedy vždy bylo těch 90 korun. Telefonů se u nás ročně prodá skoro ke třem milionům, takže by OSA mohla slušně vydělávat.

Podobně OSA vybírá peníze z datových nosičů. Podle vyhlášky ministerstva kultury z roku 2006 jsou mobilní telefony z výběru vyjmuty. OSA ovšem tvrdí, že se jedná pouze o staré tlačítkové přístroje, nikoliv moderní smartphony. Verzi OSA nedávno ve sporu s operátorem Vodafone potvrdil Nejvyšší soud, který ovšem záležitost vrátil Městskému soudu v Praze. Podle Vodafonu je tak věc zase na začátku.

Stát, který by do záležitosti mohl promluvit, se k tomu nemá. OSA je držitelem statusu takzvaného kolektivního správce a zastupuje přes 11 tisíc nositelů práv, což zahrnuje dědice, umělce a nakladatele. Statut Ochrannému svazu autorskému udělilo ministerstvo kultury, které by zároveň mohlo udělat změny kolem sporné vyhlášky. Vodafone apeloval na to, ať ministerstvo vyhlášku upraví. Resort kultury ale Lupě vzkázal, že ve sporu počká na pravomocné rozhodnutí soudu a pak uvidí.

Ředitel OSA Roman Strejček nedávno v rozhovoru pro DVTV vyrukoval s logikou, že poplatek je platba za to, že se uživatelé chovají legálně. “Náhradní odměna je svoboda, možnost, že si můžu zkopírovat dílo umělce bez jeho souhlasu do dalších zařízení. Není to za to, že bych se choval nelegálně, ale naopak za to, že se chovám legálně,” uvedl Strejček.

Uživatelé to ale minimálně podle ankety Lupy vidí jinak. Často se objevuje argumentace, že OSA automaticky každého vnímá jako piráta. Navíc je dnes běžné používat legální streamovací služby jako Spotify, Voyo nebo Netflix.

Počkáme a uvidíme. Ministerstvo kultury nechce měnit vyhlášku, díky které chce OSA vybírat poplatky z mobilů Přečtěte si také:

Počkáme a uvidíme. Ministerstvo kultury nechce měnit vyhlášku, díky které chce OSA vybírat poplatky z mobilů

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).