Hlavní navigace

Češi v Bulharsku instalovali nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě

Sdílet

Jan Sedlák 12. 5. 2021

Češi postavili superpočítač v Bulharsku, který je zapojen do evropské superpočítačové sítě EuroHPC. Tuzemská pobočka francouzské společnosti Atos instalovala stroj BullSequana XH2000, který je s výkonem šest petaFLOPS aktuálně nejvýkonnější ve východní Evropě. Zařízení se v Sofia Tech Parku plně rozjede letos v červenci a celkově vyjde na 11,5 milionu eur.

Bulharsko je součástí EuroHPC podobně jako Česká republika. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě aktuálně dokončuje nový EuroHPC superpočítač Karolina a zapojuje se do evropských projektů. Dodavatelem je Hewlett Packard Enterprise, respektive Cray. Výkon dosáhne na 15,2 petaFLOPS. Ostrava i Bulharsko v rámci EuroHPC spadají mezi pět petascale strojů, v rámci iniciativy se bude dosahovat i na exascale.

Česká pobočka Atosu se neorientuje čistě na tuzemský trh a daří se jí dodávat do zahraničí. Vedle Bulharska se například podílí na superpočítači v Hamburku, na kterém se zpracovává počasí. Z Hamburku jsme na toto téma na Lupě přinesli reportáž.

“Nový superpočítačový systém využívá procesory AMD Epyc chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Celý systém je zálohován proti výpadku napájení nepřerušitelným zdrojem energie o výkonu 1 MW. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun,” informuje Atos o instalaci v Sofii.

Instalace superpočítače Atos v Bulharsku:

Našli jste v článku chybu?