
Češi pomohli rozjet něco jako indický Netflix. Tamní státní podnik National Film Development Corporation of India (NFDC) spustil video-on-demand (VoD) službu Cinemas of India, která má propagovat indickou kinematografii. Technickou část dodala česká společnost Prozeta.
Prozeta využila svou OTT technologii QuickMedia, díky čemuž upgradovala původní indický systém nasazený v roce 2012. QuickMedia obecně umí správu a distribuci obsahu včetně jeho monetizace. Podporuje také DRM.
“V noci z úterý na středu 4. května byla spuštěna upgradovaná platforma s kompletním redesignem webu a novými funkcemi. Diváci tak mohou například darovat předplatné, vybírat více titulků a zvukových stop, spustit až tři účty pod jedním hlavním účtem, přidat film do svého seznamu, chatovat s robotem, nastavit tmavý a světlý režim, lajkovat oblíbený film, sdílet své názory na film na sociálních sítích či získat doporučení na zhlédnutí dalšího filmu dle jejich preferencí. Pro veřejné instituce, jako jsou školy či úřady, je k dispozici institucionální předplatné za zvýhodněné ceny či úplně zdarma,” uvádí Prozeta ke spuštění Cinemas of India.
Prozeta pro Lupu popsala technické pozadí služby:
- NFDC využívá VoD služby (nikoliv live streaming).
- Jde o adaptivní streaming.
- Používá se Wowza Streaming Engine pro packaging a Microsoft Azure pro doručování obsahu.
- Nad Wowzami je ještě naše CDNka, která ty servery spravuje a dohlíží na provoz, ale na doručování obsahu vzhledem k využití Azure nemá vliv.
- Protokol je HLS (nikoliv LL-HLS, ten slouží pro přenos live streamingu s nízkou latencí, to u VoD není třeba).
- Využíváme prozetí evropskou síť postavenou pro Anti-DDoS mitigaci s kapacitou několik tera. Pro doručení do Indie využíváme služeb Azure. Prozetí infrastruktura však denně roste a má globální potenciál.
- Pro rychlost doručování videa používáme transcoding nebo encoding a následně díky adaptivnímu bitstreamingu rozesíláme soubor po malých částech do světa. To má výhodu při cashování v CDN, tak při kolísavém internetovém připojení koncových zařízení.
- Každé to video je drženo v několika kvalitách a formátech. Nejdříve je přehrávači (po zmáčknutí play) zaslán textový soubor a na základě těchto informací si player vyžádá právě takovou kvalitu, jakou zrovna vyhodnotí jako nejvhodnější. Díky tomu se například video nezasekává ani při přecházení mezi lepším a slabším připojením na mobilních zařízeních.
- Player se zasláním onoho textového souboru dozvídá taky, jaké jsou dostupné zvukové stopy a titulky.
- Na vstupu i výstupu používáme H.264 a/i H.265. Formátů je, ale k dispozici spousta odpovídající různorodosti možných koncových zařízení na trhu. Samozřejmě musíme počítat i se staršími typy zařízení používaných zejména v méně rozvinutých státech.
- Celá služba je API based, a uživatelé tak mohou využívat výhodu přístupu přes různá rozhraní. Ať už naši zákazníci provozující své platformy a dodávající potřebný kontent, tak jejich uživatelé.
- DRM – Microsoft PlayReady, Google Widevine a Apple FairPlay. Naše služby zajišťují, že videoobsah je nejen chráněn nejnovějšími technologiemi pro správu digitálních práv a streamování, ale je také připraven ke sledování na jakékoli platformě a zařízení – od kódování a šifrování obsahu až po balení do adaptivních formátů.
- Je velmi důležité a zároveň obtížné toto vše vybalancovat tak, aby koncový uživatel nepřišel o ničím nepřerušovaný zážitek ze shlédnutého videa.