Hlavní navigace

Češi vyvíjejí aplikaci, která pomocí AI přeloží znakovou řeč. Spouští kampaň na Indiegogo

Sdílet

Jan Sedlák 4. 4. 2019

Česká společnost Iterait, která vyvíjí technologie pro počítačové vidění, připravuje mobilní aplikaci, jenž by měla zvládat automatické překládání ze znakové řeči. Nazvala ji Hear-o a na její dokončení chce na crowdfundingové platformě Indiegogo vybrat 150 tisíc dolarů.

Aplikace má znakovou řeč umět přeložit do formy textu nebo hlasu a primárně se soustředí na češtinu a angličtinu. „Aplikace umožní neslyšícím telefonovat nebo komunikovat s těmi, kteří znakový jazyk neovládají. Chceme pomoci neslyšícím ve všedních situacích, když potřebují někomu zavolat nebo si objednat jídlo. Stačit jim k tomu bude jen chytrý telefon s fotoaparátem a připojení k internetu,“ uvádí společnost.

Iterait k tomu potřebuje nasbírat asi tisíc hodin nahrávek lidí, kteří budou znakovou řeč používat. Z toho pak bude možné trénovat neuronovou síť a počítačové vidění pak řeč rozezná. „Data poslouží k trénování umělé inteligence, která znakovou řeč de facto pochopí, navíc se v ní bude sama stále zdokonalovat. Je to jako kdyby se ji učil kdokoliv z nás,“ říká Petr Bělohlávek, který se v Iterait na počítačové vidění specializuje.

Kampaň na Indiegogo má jít právě na pokrytí nákladů se sběrem nahrávek. Firma chce do nahrávat zapojit asi sto lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.