Hlavní navigace

Češi vyvíjejí aplikaci, která pomocí AI přeloží znakovou řeč. Spouští kampaň na Indiegogo

4. 4. 2019

Sdílet

Hear-o

Česká společnost Iterait, která vyvíjí technologie pro počítačové vidění, připravuje mobilní aplikaci, jenž by měla zvládat automatické překládání ze znakové řeči. Nazvala ji Hear-o a na její dokončení chce na crowdfundingové platformě Indiegogo vybrat 150 tisíc dolarů.

Aplikace má znakovou řeč umět přeložit do formy textu nebo hlasu a primárně se soustředí na češtinu a angličtinu. „Aplikace umožní neslyšícím telefonovat nebo komunikovat s těmi, kteří znakový jazyk neovládají. Chceme pomoci neslyšícím ve všedních situacích, když potřebují někomu zavolat nebo si objednat jídlo. Stačit jim k tomu bude jen chytrý telefon s fotoaparátem a připojení k internetu,“ uvádí společnost.

Iterait k tomu potřebuje nasbírat asi tisíc hodin nahrávek lidí, kteří budou znakovou řeč používat. Z toho pak bude možné trénovat neuronovou síť a počítačové vidění pak řeč rozezná. „Data poslouží k trénování umělé inteligence, která znakovou řeč de facto pochopí, navíc se v ní bude sama stále zdokonalovat. Je to jako kdyby se ji učil kdokoliv z nás,“ říká Petr Bělohlávek, který se v Iterait na počítačové vidění specializuje.

Kampaň na Indiegogo má jít právě na pokrytí nákladů se sběrem nahrávek. Firma chce do nahrávat zapojit asi sto lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).