Hlavní navigace

Česká asociace e-shopů vyzývá k bojkotu zboží z Ruska, přidaly se Heureka i Alza [AKTUALIZACE]

27. 2. 2022

Sdílet

Kyjev Autor: Jan Sedlák

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vyzvala všechny podnikatele v online prostředí v Česku a Evropě, aby zvážili, jaké budou nabízet zboží.

Tato výzva míří na odstranění zboží pocházejícího z Ruska. APEK sdružuje přes šest stovek subjektů včetně velkých hráčů typu Alza.cz, CZC.cz nebo Rohlík.cz. 

Šéf nákupního rádce Heureka.cz Tomáš Braverman na Twitteru bez dalších podrobností potvrdil, že jeho firma bude ruské výrobky bojkotovat


Autor: screenshot, Lupa.cz

K bojkotu se připojil také největší český e-shop Alza.cz. „Od čtvrtka tohoto týdne napříč zbožovými kategoriemi postupně vyřazujeme z našeho katalogu produkty ruských dodavatelů, například na Alza.cz již není dostupný žádný ruský alkohol,“ potvrdila Lupě mluvčí firmy Daniela Chovancová.

Podle místopředsedy představenstva Alzy Petra Beny obchod z nabídky vyřadil také zboží značek Kaspersky, Navitel, Defender a všechny knihy o Putinovi. Bena také na LinkedIn vyzval další prodejce, aby se k bojkotu připojili.

„Naopak na prominentní místa posouváme produkty, které mohou pomoci lidem z Ukrajiny. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi jsme také vytvořili speciální sekci na našem e-shopu, ve které lidé snadno najdou výběr věcí, které neziskové organizace poptávají do humanitárních sbírek,“ doplňuje Chovancová.

Ruské zboží bojkotuje také online lékárna Pilulka.cz, oznámil na Twitteru její spoluzakladatel Martin Kasa: „Není to namířeno proti lidem a třeba Rusům žijícím v ČR. Pouze produkty, které se vyrábí v Rusku. Tj kde většina ceny pro českého spotřebitele odchází do Ruska,“ vysvětlil. 


Autor: screenshot, Lupa.cz

“APEK v maximální možné míře podporuje současné aktivity českých internetových obchodů, které již zboží z Ruska vyřazují ze své nabídky,” uvádí sdružení.

“Všichni vnímáme šokující válečné události, ke kterým dochází na území Ukrajiny v důsledku bezprecedentního rozhodnutí Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina. Naše asociace se chce touto výzvou připojit nejen k českým e-shopům, ale ke všem obchodníkům a podnikatelům, kteří se v návaznosti na tuto katastrofální situaci rozhodli Ukrajinu podpořit v rámci svých možností – nejméně tedy stažením ruského zboží z nabídky. Věříme, že tímto způsobem můžeme všichni dát najevo, že byznys není vždy na prvním místě a že nám záleží na budoucnosti Ukrajiny i celé Evropy a svobodného světa. Ukončení spolupráce se subjekty ze země válečného agresora vnímáme jako jednoznačně vhodný krok,” dodává výkonný ředitel APEKu Jan Vetyška.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 3. 2022 17:48

  martinpoljak

  Třeba ten alkohol. Kdybych tu potřebu měl (nepiju ovšem), určitě si ho objednám třeba z Rohlíku tak, jako zbytek nákupu. Mají taky kvalitní zubní pasty, které naopak naprosto nekoupíte v obchodě a asi bych si vzpomněl i na něco dalšího. Jako jo, moc toho není; ale není to ani nějaké nic.

 • 7. 3. 2022 11:46

  Lukas1500

  Tak nějak mi připadá, že kdyby se NATO zapojilo na Ukrajině, vyšlo by to Rusy levněji. Těší mě, že se svět od Mnichovské dohody někam posunul a lidé nechtějí dál tolerovat páchání křivdy.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).