Hlavní navigace

Česká policie se zapojuje do boje proti ransomwaru a vydává rady

28. 7. 2017

Sdílet

Tuzemská policie se zapojila do světových snah kolem boje proti ransomwaru. Národní centrála proti organizovanému zločinu v rámci kriminální policie vstoupila do projektu No More Ransom. Ten před rokem rozjela nizozemská policie společně s Europolem a firmami McAfee a Kaspersky Lab. Různých partnerů už je celkově 109.

Projekt se snaží pomáhat lidem, kteří byli napadeni ransomwarem – aby získali svá data zpět bez toho, aniž by museli útočníkům platit. Jsou zde otázky a odpovědi, rady, aktuálně 54 dešifrovacích nástrojů a pokrývá se 104 rodin ransomwaru. Česká policie vstupem do projektu převádí obsah také do češtiny.

Národní centrála proti organizovanému zločinu se v Česku zabývá také kybernetickou kriminalitou. Snaží se také o edukaci a dává rady. „Pokud se stanete obětí, je důležité, abyste neplatili výkupné a vaše napadení ohlásili polici,“ píše jednotka.

Policie mezi základní pravidla řadí: zálohování, silný antivir, udržovat aktualizovaný software, nikomu nevěřit, v operačním systému nastavit přípony souborů, odpojení od internetu a sítě při nalezení podezřelého procesu.

Policie ČR své přesné postupy o vyšetřování aktivit kolem ransomwaru nesděluje, spolupracuje ale i s antivirovými firmami. „Policie ČR se s takovými případy setkává, své postupy nezveřejňuje, nicméně občany nabádá k opatrnosti a k zálohování dat,“ sděluje pouze mluvčí Jaroslav Ibehej.

Více o tom, jak může malé firmě zatopit ransomware, v našich dvou článcích. O tématu také v našem rozjetém seriálu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).