Hlavní navigace

Česká spořitelna spouští multibankingové tlačítko pro snadné online platby

29. 5. 2019

Sdílet

Česká spořitelna - Platba z účtu Autor: Česká spořitelna

Platba z účtu je prvním platebním tlačítkem pro internetové platby, které využívá PSD2 API ostatních bank na českém trhu a je tak fakticky prvním multibankingovým platebním tlačítkem v ČR. Umožňuje platit u internetových obchodníků bez použití karty a bez ohledu na to, u které banky mají zřízen účet.

Platbu z účtu mohou zatím využívat klienti České spořitelny, Air Bank, ČSOB, Raiffeisenbank a Moneta Money Bank. Do konce roku plánuje Spořitelna k Platbě z účtu připojit další banky. Tlačítko zatím využívají první pilotní internetoví obchodníci a zároveň je dostupná v rámci platební brány Global Payments.

„Důvodů, které nás k vytvoření multibankingového tlačítka vedly, bylo více. Na začátku stála příležitost využít jako vůbec první v ČR možnosti tzv. nepřímého platebního příkazu (PIS), který je součástí směrnice PSD2, která finančním institucím v Evropské unii nařizuje otevřít se třetím stranám v rámci tzv. otevřeného bankovnictví. Druhým důvodem byl fakt, že jsme viděli po podobném řešení ze strany e-shopů docela silnou poptávku. Platební tlačítko nabízí možnost na jednom místě zaplatit z řady připojených bank, pro eshop to ale znamená jen jedny náklady na údržbu a pouze jednu integraci,“ komentuje pro Lupu Martin Medek, Leader pro Open Banking v České spořitelně. „Pro klienta je služba zajímavá především tím, že nemusí na internetu používat kartu (zadávat platební údaje, obávat se o bezpečnost), nemusí již také hledat v platební bráně platební tlačítko právě jejich banky,“ dodává.

Platba z účtu doplňuje starší řešení České spořitelny – platební tlačítko Platba 24, přes které se realizuje přes 70 % (4,7 miliardy korun za rok) všech plateb, které na českém internetu proběhnou skrze platební tlačítko. Platební tlačítka jsou standardní součástí platebních bran většiny významných internetových obchodníků a proudí skrze ně zhruba 5 % všech internetových plateb na českém internetu.

„Fakt, že Platba z účtu představuje vůbec první využití nepřímého platebního příkazu znovu potvrzuje, že revoluci v otevřeném bankovnictví na českém trhu vedou zejména banky spíše než fintechové společnosti,“ prohlašuje Medek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 5. 2019 8:02

    bez přezdívky

    "revoluci v otevřeném bankovnictví na českém trhu vedou zejména banky spíše než fintechové společnosti" - které si prolobovaly že licenci, aby toto mohly dělat, dostanou automaticky, a ostatním subjektům to zavaří tak, že ji fakticky nemají šanci získat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).