Hlavní navigace

Česká technologie umí vytvářet realistické digitální kopie skutečných věcí

14. 5. 2020

Sdílet

Precismo

Česká společnost Precismo vyvíjí technologii, která autonomně umí naskenovat reálný fyzický objekt a ten převést do virtuální podoby. Od roku 2017 vyvíjený produkt se prezentoval letos v lednu na veletrhu CES v Las Vegas, získal prvotní peníze od Koopeo Ventures a nyní hlásí necelý milion eur od Nation 1.

Zakladatelé startupu Mikoláš Herskovič a Zdeněk Glazer uvádí, že Precismo jako jediné na světě dokáže do 3D modelu zachytit přesnou strukturu a texturu materiálů a jejich optické vlastnosti (propustnost a odrazivost světla či barevnost).

„Veškeré snímané předměty fotíme ze stovek různých úhlů, v různorodých světelných podmínkách a s použitím nejkvalitnější optiky, která je v současnosti na trhu. Díky tomu dokážeme v 3D modelech objevit povrchové defekty a praskliny, které výrobci při aktuálně používaných optických kontrolách nemají šanci odhalit,“ popisuje Glazer. Zapojení defektoskopické metody do výrobních linek má snižovat reklamace.

Precismo míří na poměrně širokou cílovou skupinu: e-shopy (digitalizace zboží), herní vývojáře, filmaře. Ve firmě rovněž od loňského roku funguje průmyslová sekce zaměřená na skenovací technologie pro automobilový, letecký a zbrojní průmysl. Precismo v Rudné u Prahy provozuje technologickou laboratoř s volnou skenovací kapacitou.

Precismo mimo jiné spolupracuje s holešovickou firmou VRgineers na propojení skenovací technologie s VR brýlemi XTAL. Čerstvá investice půjde na rozšiřování kapacit a obchodních aktivit.

Jak vypadají digitalizované objekty pomocí Precisma:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).