Hlavní navigace

České Cryptelo, které za miliony prodalo vlastní kryptoměnu, je v insolvenci

21. 9. 2018

Sdílet

Cryptelo

Český startup Cryptelo, který podle svých tvrzení letos v rámci emise vlastní kryptoměny (ICO) od investorů získal přes 20 milionů korun, vstoupil do insolvenčního řízení. Upozornil na to deník E15 s tím, že dokument o insolvenčním rozhodnutí už je zveřejněný v obchodním rejstříku.

Návrh na insolvenci podal podnikatel Alexej Petrásek, který vůči Cryptelu působí jako věřitel. Podle insolvenčního návrhu dluží Cryptelo Petráskovi 5,5 milionu korun, které jsou po splatnosti už třetím rokem.

Jako další věřitel ve hře figuruje David Libiger. To je veřejně poměrně známá osoba. V letech 2010 a 2011 organizoval nechvalně proslulé soutěže na stavební zakázky, kvůli čemuž se mu přezdívá „král losovaček“. Libiger zároveň působí jako jednatel firmy SmartPlan, která městům radí, jak budovat Smart City. Jednatelem SmartPlanu byl dříve Vladimír Zadina, který nyní vede městskou firmu Operátor ICT, která se oblastí chytrých měst zabývá v hlavním městě.

Cryptelo uvádí, že insolvenční návrh je účelový a že za ním stojí právě Libiger, který necelé tři roky v Cryptelu působil a letos v květnu byl ze všech funkcí odvolán. Libiger to odmítá. Šéf Cryptela Martin Baroš uvádí, že firma nadále funguje.

Cryptelo do ICO šlo s tím, že chce získat peníze na financování dalšího rozvoje. Společnost se soustředí na šifrovaný přenos souborů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).