Hlavní navigace

České dráhy chtějí prodat majoritu v ČD-Telematika, získat ji může SŽDC

12. 4. 2018

Sdílet

ČD-Telematika Autor: ČD-Telematika

České dráhy chystají prodej majoritního podílu v podniku ČD-Telematika. Konkrétně 69,18 procenta akcií by měla získat další státní společnost Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), uvádí Hospodářské noviny. Informace Lupy mluví stejně a zájem o prodej akcií potvrdil také ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

SŽDC se má následně pokusit získat také zbývající podíly od minoritních akcionářů tak, aby nad provozovatelem rozsáhlé optické sítě převzala stoprocentní kontrolu. České dráhy uvádí, že Telematika nespadá do dlouhodobých plánů podniku. Dráhy a SŽDC ještě transakci neschválily.

Dlouhodobě zajímavá je situace zejména kolem podílu ve výši 29,04 procenta, který v ČD-Telematika aktuálně drží společnost UNI Telematika. V roce 2014 tento podíl prodávaly Nyland Holding a Titulus Holding, místo nerozhodných drah se ale kupcem stal Dial Telecom, který zaplatil 198 milionů korun.

České dráhy pak daly Dial Telecomu nabídku na koupi minoritního podílu za 405 milionů korun. Kupcem se ale nakonec stala právě UNI Telematika.

Otázkou je, zda a jak se případně do hry vloží ještě PPF (vlastní O2 a CETIN). Bývalý šéf Českých drah Daniel Kurucz, který se kolem Telematiky točil, nyní spolupracuje s O2 a snažil se pro O2 některé podíly získat.

Motivací pro ovládnutí stoprocentního podílu je mimo jiné vytvořit jakéhosi státního operátora, který by mohl poskytovat služby v rámci státních organizací.

Prozatím poslední výroční zpráva ukazuje, že ČD-Telematika v roce 2016 vygenerovala tržby ve výši 1,7 miliardy korun a EBITDA se usadila na 206 milionech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).