Hlavní navigace

České radiokomunikace budou od února certifikovat DAB přijímače

23. 12. 2020

Sdílet

DAB+ digitální vysílání Českého rozhlasu Autor: Český rozhlas

Největší tuzemský provozovatel rozhlasových a televizních vysílačů pokračuje s certifikováním přijímačů vhodných pro český trh. Zatímco certifikace DVB-T2 set-top boxů a televizorů spěje do finále, ověřování digitálních radiopřijímačů teprve začne. 

„Pro Český rozhlas provozujeme DAB+ síť s 95% pokrytím a zvyšuje se prodej DAB přijímačů. Problémů s DAB přijímači je méně než s těmi pro DVB-T2, ale certifikace bude užitečná. DAB certifikaci zahajujeme 1. února 2021,“ oznámil manažer Českých radiokomunikací Marcel Procházka. Podrobnosti firma představí v lednu. 

Do certifikování televizních přijímačů se za poslední čtyři roky zapojili všichni významní výrobci a prodejci. „Od roku 2016 jsme ověřili 3337 televizorů a 71 set-top boxů. Dnes už problémy neevidujeme a certifikaci ukončíme 31. prosince 2020,“ dodal Procházka.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 12. 2020 11:35

  wm6x

  Nevím jak to dopadne v případě DAB ale u DVB-T2 přijímačů jsou nejkvalitnější ty které certifikaci nemají a stejně tak to platí třeba u satelitních operátorů. Když jsem vybiral tatovi DVB-T2 box tak jsem vybiral zásadně bez nálepky, pouze podle toho jestli to má DVB-T2/HEVC a box funguje, dokonce narozdíl od většiny produkčních TV nahrává bez DRM. Ty DAB rádia jsou už samy o sobě certifikované tou nálepkou DAB+ a téměř všechny už jsou pro pásmo VHF III, takže další certifikace není potřeba. Spíše by se hodilo zvýšit informovanost prodejců kteří zaměňují pojmy "digitální rádio" a "rádio s digitálním laděním", které má ale pouze AM/FM tuner

 • 26. 12. 2020 21:07

  Nodar

  super, kdyz jsem nedavno vybiral AVR, naprosta vetsina byla s FM. Pritom stejne modely v Nemecku byly s DAB. Takze verim, ze tohle by mohlo motivovat prodejce, aby inovovali nabizeny sortiment, podobne jako to bylo s TV.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).