Hlavní navigace

České VR brýle XTAL vyhrály nejznámnější designérskou soutěž na světě

30. 3. 2020

Sdílet

XTAL od VRgineers

Brýle pro virtuální realitu XTAL od české společnosti VRgineers ve spolupráci s Jakubem Stedinou vyhrály nejznámější designérskou soutěž na světě a obdržely ocenění Red Dot Award: Product Design za rok 2020. Cena se uděluje už přes šedesát let.

Do soutěže se letos přihlásili designéři a společnosti ze 60 zemí, produktů bylo přes 6,5 tisíce. XTAL se díky vítězství bude vystavovat v muzeu Red Dot Design Museum Essen.

„Během procesu navrhování designu jsme se rozhodli použít jako hlavní motiv trojúhelníkovou mřížku. Důvod byl jednoduchý – trojúhelníky jsou jádrem počítačové grafiky i virtuální reality a symbolizují krystalicky čistou a kvalitní strukturu,“ uvádí k designu Jakub Stedina z ateliéru Stedina Design. „Také samotný název XTAL má úzkou vazbu na krystal. Za pojmenováním byla jednoduchá slovní hříčka – Crystal můžeme zkráceně označit za XTAL, jako se často Vánoce v anglicky mluvících zemích zkracují z Christmas na Xmas,“ dodávají VRgineers.

VR brýle XTAL používají například průmyslové společnosti, zejména pak automobilky. Na výcvik ho nasazuje třeba McLaren. K zákazníkům se nedávno připojila také NASA nebo americké letectvo a námořnictvo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).