Hlavní navigace

České VR brýle XTAL vyhrály nejznámnější designérskou soutěž na světě

Sdílet

Jan Sedlák 30. 3. 2020
XTAL od VRgineers

Brýle pro virtuální realitu XTAL od české společnosti VRgineers ve spolupráci s Jakubem Stedinou vyhrály nejznámější designérskou soutěž na světě a obdržely ocenění Red Dot Award: Product Design za rok 2020. Cena se uděluje už přes šedesát let.

Do soutěže se letos přihlásili designéři a společnosti ze 60 zemí, produktů bylo přes 6,5 tisíce. XTAL se díky vítězství bude vystavovat v muzeu Red Dot Design Museum Essen.

„Během procesu navrhování designu jsme se rozhodli použít jako hlavní motiv trojúhelníkovou mřížku. Důvod byl jednoduchý – trojúhelníky jsou jádrem počítačové grafiky i virtuální reality a symbolizují krystalicky čistou a kvalitní strukturu,“ uvádí k designu Jakub Stedina z ateliéru Stedina Design. „Také samotný název XTAL má úzkou vazbu na krystal. Za pojmenováním byla jednoduchá slovní hříčka – Crystal můžeme zkráceně označit za XTAL, jako se často Vánoce v anglicky mluvících zemích zkracují z Christmas na Xmas,“ dodávají VRgineers.

VR brýle XTAL používají například průmyslové společnosti, zejména pak automobilky. Na výcvik ho nasazuje třeba McLaren. K zákazníkům se nedávno připojila také NASA nebo americké letectvo a námořnictvo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.