Hlavní navigace

Českému rozhlasu se loni rekordně dařilo vymáhat nezaplacené poplatky

29. 1. 2021

Sdílet

Český rozhlas Autor: Filip Rožánek

Český rozhlas v roce 2020 zaznamenal po několika velmi úspěšných letech permanentního růstu pokles přihlášených rozhlasových přijímačů. Celkově k 31. prosinci 2020 ubylo v jeho databázi 19 555 přijímačů. Vyplývá to ze statistiky, kterou ve čtvrtek projednala Rada Českého rozhlasu.

„V důsledku zhoršující se ekonomické situace byl v druhé polovině roku zaznamenán vyšší nárůst odhlášek u drobných podnikatelů i velkých leasingových společností,“ sdělil ekonomický ředitel Českého rozhlasu Martin Vojslavský. Největší pokles byl u domácností platících přes SIPO.

Rozhlasu se ale podařilo úbytek částečně kompenzovat úspěšným dohledáváním nových poplatníků mezi firmami i domácnostmi. Ačkoliv absolutní počet přihlášených přijímačů poklesl, výnosy z poplatků byly nakonec o 1,15 milionu Kč nad plánem. Podařilo se to díky poplatkům od podnikatelských subjektů, které na rozdíl od domácností musí hradit poplatky za každý přijímač. Domácnosti platí jen jeden poplatek bez ohledu na to, kolik přijímačů mají.

Celkově Český rozhlas získal na poplatcích přes 2 miliardy korun (2 084 453 000 Kč). 29 % domácností a firem posílá poplatky přímo na účet Českého rozhlasu, zbytek platí přes SIPO.

V první polovině roku 2020 rozhlas kvůli pandemii zastavil rozesílání upomínek na nezaplacené poplatky, tato pauza trvala od března do června.

„V druhé polovině roku, kdy došlo k uvolnění většiny opatření, byla zesílena upomínací činnost a celkový stav pohledávek byl ve srovnání se stavem v pololetí 2020 významně vylepšen. V oblasti podnikatelských subjektů se po upomenutí téměř 53 600 subjektů v objemu dluhu 94 milionů Kč podařilo dosáhnout rekordní 75% úspěšnosti vymožení upomenuté jistiny. Upomínku od Českého rozhlasu k úhradě dluhu obdrželo v roce 2020 více než 20 300 fyzických osob (domácností) – přímých poplatníků. Úspěšnost vymožení jistiny ve výši 14 milionů Kč byla rovněž rekordní a činila 77 %. Obdobné úspěšnosti jako v předchozích letech bylo dosaženo v upomínání fyzických osob (domácností) – SIPO poplatníků. Vystaveno bylo celkem 141 600 mimořádných předpisů SIPO v objemu 54 milionů Kč. Z upomenutého objemu dluhu se pak podařilo vymoci 17 %,“ informoval ekonomický ředitel.

Oddělení rozhlasových poplatků se chce v roce 2021 zaměřit především na zlepšení dlouhodobě nízké úspěšnosti upomínek poplatníků přes SIPO. Současně plánuje intenzivnější soudní vymáhání.


Autor: Český rozhlas
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 1. 2021 16:38

  Pepazdepa

  Jsou dobří .


  Já si poslechnu ráno u snídaně zprávy Žurnálu a dále mě Č.Rozhlas nezajímá .

  Poslouchám nejraději hudbu z internetových rádií jako Vinylhits, Karolína, Monika, Luxemburg, Roková Zábava a podobné, bez reklam a zbytečně mluveného slova .

 • 30. 1. 2021 22:49

  AndrejH

  to jsem nepobral. Proč si poslechneš zprávy na ČRo a ne na Karolínce nebo Monice a abych nevytrhával z kontextu, cituji "a podobných"...

 • 1. 2. 2021 6:13

  Pepazdepa

  AndrejH
  to jsem nepobral. Proč si poslechneš zprávy na ČRo a ne na Karolínce nebo Monice a abych nevytrhával z kontextu, cituji "a podobných"...


  Protože po snídani jsem na internetu, poslouchám hudbu a čtu tam další informaceatd.

  Stačí ?!

  Ty třeba jdeš do práce !

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).