Hlavní navigace

Česko.Digital s Ucimeonline.cz pomáhá školám s nastavením výuky na dálku

23. 3. 2020

Sdílet

Dítě - počítač - klávesnice Autor: Depositphotos

Iniciativa Česko.Digital pomáhá školám se zavedením online výuky po dobu epidemie koronaviru. Vzdělávat své žáky na dálku totiž zatím zkusilo jen velmi malé procento tuzemských učitelů. V rámci projektu Ucimeonline.cz tak dobrovolníci i firma pomáhají školám a pedagogům s technickým nastavením systémů pro vzdálenou výuku a metodikou.

„Vše se přizpůsobuje aktuálním potřebám pedagogů. Dobrovolníci jsou také připraveni podpořit učitele bez zkušeností s online výukou i metodicky. Někteří jsou přímo vzdělaní v oboru, ostatní mají k dispozici řadu praxí ověřených zdrojů,“ popisuje koordinátorka projektu Eva Pavlíková z Česko.Digital.

Dobrovolníci pomáhají školám zprovoznit nástroje Microsoft Teams nebo Google Classroom (Učebna), které jsou pro školy zdarma. Umožňují pořádat videokonference či sdílet dokumenty. Učitelé se také v rámci projektu mohou zúčastnit ukázkové hodiny, ve které si otestují roli žáků.  

Společně s Česko.Digital na projektu pracuje dobrovolnická tech komunita GUG.cz, American Academy, GEG ČR, Google ČR, Microsoft ČR, Microsoft Studentské Trenérské Centrum a komunita Microsoft Innovative Educator Experts.

Projekt neustále hledá dobrovolníky, kteří by školám mohli pomáhat. Jde o lidi, kteří mohou poskytovat technickou nebo školící podporu. Zájemci se mohou přihlásit na webu projektu.

„Distanční výuka pomocí online nástrojů umožňuje učitelům dosáhnout ke svým žákům, ať jsou kdekoliv. Samozřejmě jsou v cestě překážky od počítačové vybavenosti škol i žáků po neznalost nástrojů a postupů. V čase, kdy jsou školy na příští přinejmenším měsíc zavřené, chceme školám pomoci tuto dlouho nevyslyšenou výzvu překonat. Upřímně řečeno doufáme, že si školy novou znalost virtuální výuky odnesou i do časů, kdy budou školy zase otevřené. Je to běžná praxe, kterou ve světě aplikují desetitisíce škol,“ doplňuje zakladatel Česko.Digital Jakub Nešetřil

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).