Hlavní navigace

Česko podpořilo program Digital Europe, EU v něm rozdělí 9,2 miliardy eur

Sdílet

Jan Sedlák

Česká republika skrze Petra Očka z ministerstva průmyslu a obchodu tento týden v Bruselu podpořila první program Evropské unie zaměřený čistě na digitalizaci. Evropská komise v rámci Digital Europe chce v letech 2021 až 2027 investovat 9,2 miliardy eur do několika aktivit točících se kolem ICT. Jde o navázání na rozjetou strategii jednotného evropského digitálního trhu (Digital Single Market).

Více než devítimiliardový rozpočet bude rozdělen do pěti oblastí. Prioritu získávají superpočítače (HPC), kam půjdou 2,7 miliardy eur, následované umělou inteligencí (2,5 miliardy eur).

Vylepšit pozici starého kontinentu v superpočítačích se snaží také program EuroHPC budující evropskou síť HPC. Česko je jeho členem.

Ohledně umělé inteligence už Evropská komise představila své plány letos v dubnu. Evropské investice mají podpořit investice ze strany soukromého sektoru. Zde se chce více angažovat i Česko. Premiér Andrej Babiš už dříve při setkání s Jean-Claudem Junckerem vyjádřil myšlenku, že chce v Praze postavit „centrum excellence“ pro AI.

„Praha má za cíl stát se jedním z center pro umělou inteligenci světového významu. Díky startupům a inovativním podnikům, a rovněž mnoha akademickým pracovištím, které dosahují vynikajících výsledků a vychovají každoročně stovku světově uznávaných vědců v oblasti umělé inteligence, je Česká republika na dobré cestě,“ uvádí k tomu náměstek Očko.

Další dvě miliardy eur z rozpočtu půjdou do kybernetické bezpečnosti, 700 milionů eur na digitální vzdělávání a 1,3 miliardy eur na takzvané digitální inovační huby.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?