Hlavní navigace

Česko-ruští JetBrains utržili šest miliard, na daních zaplatili přes půl miliardy

16. 12. 2019

Sdílet

JetBrains Autor: Jan Sedlák

Společnost JetBrains, která má své sídlo a korporátní kanceláře umístěny v Praze, v loňském roce dosáhla na rekordní tržby ve výši 6,12 miliardy korun. Rok předtím to bylo 4,58 miliardy. JetBrains se úspěšně podařilo uskutečnit obrat z prodeje tradičních licencí na formu předplatného.

Společně s tržbami se výrazně navyšuje zisk. Ten v roce 2018 dosáhl na 2,27 miliardy korun, přičemž v roce 2017 činil 1,55 miliardy a rok předtím 594 tisíc korun.

JetBrains díky korporátnímu sídlu v Praze platí v České republice daně. Za loňský rok na nich společnost odvedla přes 521 milionů korun, předtím 358 milionů. Vývojářský podnik patří k vůbec největším plátcům daní u nás.

JetBrains jsou i přes tuzemské sídlo zejména ruská společnost, která má hlavní aktivity v Petrohradu. Do Prahy se z pohledu sídla přesunula kvůli stabilnímu prostředí, členství v Evropské unii a dalším podobným aspektům. Více o tom v našem dřívějším článku.

JetBrains stojí za populárními vývojářskými nástroji typu IntelliJ IDEA či jazykem Kotlin. Firma má přes šest milionů uživatelů, 405 tisíc zákazníků a od počátku je financována z vlastních výdělků, a nikoliv pomocí rizikového kapitálu. Princip prodeje předplatného JetBrains je popsán zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2019 8:21

    sax

    Software dělají výborný, o tom není pochyb. Shodou okolností jsem ale zrovna včera při čtení change logu u Visual Studio Code přemýšlel, jak moc by bolelo na VS přejít, když tam postupně všechny vychytávky z IDEA dodělávají. Ale rychlost hledání bude asi ještě nějakou dobu nedostižná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).