Hlavní navigace

Česko zaostává v elektronizaci i rozvoji e-governmentu, říká Nejvyšší kontrolní úřad

3. 4. 2019

Sdílet

Digitální Česko Autor: Institut pro politiku a společnost

České úřady v loňském roce na ICT vynaložily nejméně 12,6 miliard Kč. „Problémy spojené s informačními a komunikačními technologiemi se dlouhodobě nedaří vyřešit, a zůstávají tak i nadále významným zdrojem nehospodárnosti a neúčelnosti vynaložených finančních prostředků,“ konstatuje ale ve své výroční zprávě za rok 2018 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Mezi největší problémy podle něj stále patří nekoncepčnost v řízení ICT zdrojů, nedostatečné personální kapacity a závislost na externích dodavatelích technologií a služeb. Konkrétně pak zmiňuje výsledky svého vyšetřování na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), kde podle NKÚ výdaje na ICT neustále rostou (v loňském roce rezort na ICT vydal 1,6 miliard Kč).

MPSV podle NKÚ nemá dostatek kvalifikovaného personálu pro zajištění základních činností souvisejících s ICT, takže si na ně najímá externí firmy a stává se na nich závislé. Externí firmy pro ministerstvo připravují také důležité zakázky a pak je také realizují. Nekoncepčnost pak vede k prodlením a prodražování zakázek, konstatuje NKÚ. S podobnými problémy se podle něj potýkají i další rezorty.

Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje stát také za pomalý rozvoj e-governmentu, ve kterém Česko zůstává za průměrem Evropské unie. „Přestože si Česká republika v roce 2018 polepšila v celkovém hodnocení (v tzv. indexu DESI – poznámka redakce) o tři body, na výsledné pořadí toto zlepšení nemělo žádný vliv, a ČR tak zůstala na 18. místě z celkového počtu 28 srovnávaných evropských zemí,“ konstatuje NKÚ.

Celou výroční zprávu NKÚ za rok 2018 si můžete přečíst na webu úřadu (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).