
Český startup CREAL operující ze švýcarského Lausanne na přelomu roku získal financování o celkové částce zhruba 170 milionů korun. Skládá se z investice 4,3 milionu švýcarských franků, grantu European Innovation Council Accelerator Pilot o hodnotě 2,3 milionu eur a kantonální půjčky na rozvoj ve výši 0,5 milionu eur.
Investory do projektu jsou DAA Capital Partners, Swiss ICT Investor Club (SICTIC) a platforma Investiere skrze kterou vkládají peníze drobní investoři.
Za společností stojí zakladatelé Tomáš Sluka (absolvent Technické Univerzity v Liberci, výzkumník na Fyzikálním ústavu Akademie věd, v Ženevském CERNu a na Polytechnické univerzitě v Lausanne) a Tomáš Kubeš (ČVUT a VŠE).
CREAL vyvinul takzvaný light field displej určený pro brýle pro virtuální realitu (VR), který vytváří plně trojrozměrný obraz s korektní optickou hloubkou. Díky tomu je možné přirozené přeostřování očí mezi virtuálními objekty v různých vzdálenostech, a tedy bezkonfliktní 3D vjem.
„CREAL řeší jeden z nejpalčivějších technických problémů virtuální a rozšířené reality (VR/AR). Dnešní 3D displeje a VR brýle vytvářejí iluzi obrazové hloubky pouze s využitím stereoskopického vidění, kdy je každému oku poskytován obraz odpovídající scéně viděné z jeho úhlu pohledu. Samotný obraz je ovšem plochý a ve fixní optické vzdálenosti, což vede ke konfliktu mezi tím, jak hloubku vnímá jednotlivé oko a obě oči dohromady. Jednotlivé oko totiž vnímá hloubku také svým zaostřením a díky mikro-paralaxe při pohybu zornice. Zmíněný konflikt namáhá oči a u většiny uživatelů vede nejpozději do 20 minut k nepříjemným pocitům, bolesti očí, ztrátě orientace a nevolnosti,“ popisuje česko-švýcarský startup problematiku, které se věnuje.
CREAL v letošním roce hodlá svůj light field představit vedle VR také pro brýle s Mixed Reality (MR) a příští rok pak pro chytré brýle. Startup se řadí k několika českým VR projektům, kterým se daří sbírat peníze a úspěšně působit ve světě (VRgineers, LIV, Beat Saber, Somnium Space a další).