Hlavní navigace

Český dohled nad operátory v Bruselu? Jourová chce být eurokomisařkou pro digitální agendu

Sdílet

Jan Sedlák 26. 8. 2019
Eurokomisařka Věra Jourová Autor: Jan Sedlák

Vláda dnes v poslední možný termín oficiálně potvrdila, že se Věra Jourová bude za Českou republiku ucházet o post eurokomisařky. Koncem září vystoupí před výbory Evropské komise a v pozici evropské komisařky by měla sloužit dvě období v řadě.

Jourová v současné Komisi, které předsedá Jean Claude-Juncker, měla na starost ochranu spotřebitele, spravedlnost a rovnost pohlaví. Z podceňovaného resortu se ale dostala i k řešení otázek kolem digitálního prostoru, zejména kolem ochrany dat a spol. Jourová tak jednala s Googlem, Facebookem a dalšími technologickými obry a díky tomu se dostala mezi sto nejvlivnějších lidí světa podle žebříčku časopisu Time.

I díky tomuto základu chce Jourová pro druhé období získat na starost digitální agendu, což uvedla minulý týden před evropským výborem ve sněmovně. Pod digitální agendu v EK spadají například operátoři a IT sektor.

Česka by tak mohla nastoupit na pozici, kde působila třeba Neelie Kroes, Viviane Reding, Gűnther Oettinger nebo Andrus Ansip. Ten nyní vede Digital Single Market a působí jako viceprezident Komise. O pozici místopředsedkyně by chtěla usilovat i Jourová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 8. 2019 11:22

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Proc se tam drzi jako kliste-odbornik na jakykoliv obor? Vystudovala teorii kultury a pravo chce dirigovat veci kolem telco a IT? Co chce komu dokazat? Ve svem veku by uz mela mit sama rozum a nedelat suite kolem sebe panacu.