
České firmy Rossum a Dativery spouštějí veřejnou betaverzi služby Elis. Ta využívá prvky umělé inteligence zvládající automatické načítání informací z faktur.
„Podstatou naší technologie je takzvané kognitivní vytěžování dat. To funguje úplně jinak než tradiční technologie na trhu, kde se typicky setkáte s nutností ručně vytvářet šablony a pravidla pro jednotlivá pole. My jsme vyvinuli neuronové sítě, které napodobují způsob, jakým hledá informace v dokumentu člověk. Nezáleží jim na konkrétní šabloně dokladu a místo ručního nastavování se samy učí z příkladů,“ popisuje technologický šéf Rossum Petr Baudiš.
Pracuje se stejným druhem neuronových sítí, pomocí kterých vnímají okolní objekty samoříditelná auta, jen se místo obrazu z kamery hledají data na stránkách dokumentů. O Rossum také v našem rozhovoru s Tomášem Gogárem.
„Elis vyčítá data bez nastavování, a to hned od první zpracované faktury, pokrývá přitom širokou škálu formátů i různé jazyky. A když už nějaký doklad nezvládne hned, sama se ho doučí,“ doplňuje Rossum.
Službu lze v současné verzi přímo propojit se systémy FlexiBee a Pohoda. Chystá se také napojení na Money, Helios, Intuit, Sage, NetSuite a Xero.
K dispozici jsou čtyři tarify. V případě toho zaměřeného na objem se účtuje sedm korun za jeden dokument. Balík s 1500 dokumenty vyjde na 7490 korun měsíčně, 3500 dokumentů pak na 13 990 korun měsíčně.
Rossum založili doktorandi z ČVUT a počátkem roku do firmy investoval Miton. Výměnou získal třetinový podíl. Technologii už používají firmy jako Kofola, Rohlík.cz, Staropramen, Douglas, EY nebo Twisto.