Hlavní navigace

Český rozhlas letos spustí dalších devět vysílačů DAB+

7. 6. 2019

Sdílet

DAB rádio Autor: Pure

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spustí v letošním roce digitální vysílání DAB+ z dalších devíti vysílačů. Celkové pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ tím vzroste ze stávajících 61 % na zhruba 80 % populace ČR.

Rozhlas o tom informoval v tiskové zprávě a při konferenci Digimedia 2019. „Dostupnost této nové platformy se tím prakticky vyrovnává dostupnosti FM signálu některých celoplošných stanic. V dalším rozšiřování DAB+ a zaplňování bílých míst na mapě budeme i nadále pokračovat,“ uvedl technický ředitel ČRo Karel Zýka.

Během druhého pololetí 2019 budou spuštěny čtyři vysílače velkého výkonu: České Budějovice – Kleť, Brno – Kojál, Zlín – Tlustá hora a Jáchymov – Klínovec, které pokryjí Jihočeský, Zlínský a Karlovarský kraj a také střední Moravu. Olomoucký region bude pokrývat vysílač Olomouc – Radíkov, který spolu s vysílačem Nový Jičín – Veselský kopec a zejména s již zmíněným vysílačem Kojál zajistí pokrytí druhé části dálnice D1 mezi Brnem a Ostravou.

Navíc budou v tomto období, tedy do konce roku 2019, spuštěny ještě vysílače Plzeň – Sylván, který výrazně zlepší pokrytí v Plzni, dokrývač Tasov – Za šibenicí, jehož úkolem je zlepšení stuhového pokrytí dálnice D1, a vysílač Klatovy – Doubrava posilující západ Plzeňského kraje.

Stanoviště nových vysílačů byla zvolena zejména s ohledem na maximální efektivitu provozu a na zajištění kvalitního příjmu na dálnicích a ve městech.

Multiplex ČRo DAB+ je momentálně šířen z 15 vysílačů, jejichž výstavba začala v červnu 2016. Do výstavby první celoplošné DAB+ sítě se zapojují vedle Českých Radiokomunikací i menší subdodavatelé vysílacích služeb jako je TELEKO digital a RTI cz.

Součástí letošní etapy rozvoje sítě bude i vybudování druhého headendu. Ten umožní celoplošnou síť rozpojit na dvě teritoriální části a umístit tak do multiplexu všechny regionální stanice Českého rozhlasu při zachování vysoké zvukové kvality.

Parametry nově zprovozněných vysílačů: 

  • České Budějovice – Kleť – kanál 12C/20 kW/vertikální polarizace
  • Jáchymov – Klínovec – kanál 12C/10 kW/vertikální polarizace
  • Brno – Kojál – kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace
  • Zlín – Tlustá hora – kanál 12D/10 kW/vertikální polarizace 
  • Klatovy – Doubrava – kanál 12C/5 kW/vertikální polarizace 
  • Olomouc – Radíkov – kanál 12D/2 kW/vertikální polarizace 
  • Plzeň – Sylván – kanál 12C/1 kW/vertikální polarizace
  • Nový Jičín – Veselský kopec – kanál 12D/1 kW/vertikální polarizace 
  • Tasov – Za šibenicí – kanál 12D/300W/vertikální polarizace 

Stanice v multiplexu: Celoplošné – ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, regionální – ČRo Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Plzeň a ČRo Vysočina, digitální – Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).