Hlavní navigace

Český rozhlas se chystá omezit a vypínat AM vysílání

Sdílet

Filip Rožánek 10. 6. 2019

Veřejnoprávní rozhlas chystá průzkumy a informační kampaně, které by měly posluchače motivovat k tomu, aby přestali využívat AM příjem a přešli na moderní formy poslouchání stanic. Vyšlo to najevo při vyřizování posluchačské stížnosti na Radě Českého rozhlasu.

„Analogové rozhlasové vysílání v pásmu středních (a dlouhých) vln s amplitudovou modulací patří k historicky nejstarším způsobům šíření rozhlasu. Z technologického pohledu má výhody poměrně značného dosahu (dle výkonu vysílačů až stovky kilometrů) či jednoduché a spolehlivé přijímače. Na druhé straně je skutečně v dnešní době zastaralé, energeticky velmi neefektivní, vyžaduje nákladné vysílací stožáry a jeho kvalita již neodpovídá moderním měřítkům,“ uvedl technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka.

AM vysílání je stále důležité pro část posluchačů ČRo Dvojka. „V současné době však vyhodnocujeme zejména ekonomické náklady na jeho zachování (v aktuálním rozsahu) za neefektivně vynakládané a v budoucnu očekáváme jeho vypínání,“ napsal Zýka v odpovědi na stížnost.

Rozhlas argumentuje tím, že spouští nové VKV vysílače a rozšiřuje pokrytí DAB+. Výhoda v podobě dosahu analogového vysílání je podle něj v době internetu překonaná. „Náklady spotřebované na AM vysílání využijeme právě při rozšiřování a zlepšování pokrytí jiných způsobů šíření signálu,“ uzavřel technický ředitel.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 6. 2019 17:22

  Milansky7 (neregistrovaný) 192.162.96.---

  Amplitudová modulace je měkká a velmi příjemná i pro mnohahodinový poslech při práci u které se musíte soustředit a nebýt zbytečně rozptylováni. Navíc díky šumovému podkresu působí uklidňujícím dojmem. Krásně se u ní usíná a ráno při začátku vysílání ve 4:00 zas hezky pozvolna procitnete. Škoda jestli vypnou 639kHz.

 • 20. 10. 2019 10:57

  bez přezdívky

  Jednoduché - vzhledem k tomu, že komerční rádia vysílající v AM pásmu (dlouhé a střední vlny), budou mít zájem i nadále v AM pásmu vysílat, nabídne se jim tímto způsobem dostatečné zvýšení pokrytí i do míst, kde teď ještě nejsou dostupná. Všechny (i ty hlavní vysokovýkonové) vysílače budou vysoutěženy soukromým provozovatelům. Ideální například i pro Rádio Dálnice, které tímto může získat z několika málo vysílačů na dlouhých a středních vlnách téměř absolutní pokrytí celé ČR. Ke škodě pouze Českému rozhlasu - aspoň okruh ČRo Plus mohli v AM pásmech tímto způsobem nechat, měli by absolutní pokrytí jedním zpravodajským okruhem. Takhle jejich vysílače obsadí konkurence.