Hlavní navigace

Český rozhlas zlepšil pokrytí signálem DAB+ z Ještědu

22. 4. 2022

Sdílet

Vysílač Ještěd Autor: Bernd Gutte, podle licence: CC BY-SA 3.0

Český rozhlas v pátek 22. dubna 2022 navýšil vysílací výkon DAB+ vysílače na Ještědu, a to ze stávajícího 1 kW ERP na 5 kW ERP. Vysílač je provozován na kanále 12C s vertikální polarizací.

„Tato změna umožní plné využití tak významného vysílače, jakým je Ještěd a zajistí vyšší intenzitu a homogenitu elektromagnetického pole signálu DAB+ v oblasti severních a středních Čech. To v důsledku povede ke zkvalitnění příjmu našeho DAB+ multiplexu v této oblasti. Je to jeden z dalších kroků, kterými se snažíme přinést více posluchačům signál našich stanic v digitální kvalitě,“ uvedl technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka.

Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem byl výkon vysílače navýšen na 5 kW dne 22. dubna 2022 ve 13 hodin. Ostatní parametry vysílače zůstávají zachovány.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 4. 2022 20:11

  koukac

  Škoda že nadějné objekty jsou vynechány... bývalý vysílač Sýkoř, pěkně by to mohl dokrýt "od Brna až po Bystřici n.p", Harusák N.m.n Moravě, taky nic ( samozřejmě pořádným výkonem, nějaký 1kW to je jen šimrání) Ta víra ve stávající pozice je velmi silná, ale mapa i realita je děravá jak cedník. Zatím je to jakoby takový test a to nezmiňuji jiné Muxy než ČRo... to je totální bída v plošném pokrytí. Fakticky to zatím nevidím na Rádio s DAB+, není důvod.

 • 23. 4. 2022 11:11

  jinejmuf

  No neberte to, má to horší pokrytí, ale zato dražší přijímače ;-). Kdyby tu nebyl monopol mobilních operátorů a měli jsme rozumné ceny za mobilní připojení, tak by bylo rozumnější používat internetové rádio než DAB+.

 • 23. 4. 2022 11:45

  bez přezdívky

  Přesně tak, dále od vysílače to bez venkovní antény stejně ve slušné kvalitě nejde a když už tu “normální” venkovní anténu, která je vždy rozměrnější/širší než Tv anténa použiji, tak ji nemám do těch menších přenosných “krámů” zase kam připojit, ptotože nemají žádnou anténní zdířku.
  Takže to bude s tím masovějším rozšířením
  DABu asi všelijaké a velmi “pozvolné”…

 • 23. 4. 2022 20:13

  Ager

  1) mnohdy externí DAB+ anténu není potřeba pořizovat tu nejrozměrnější na trhu
  2) konektror pro externí anténu může namontovat každá rozumná opravna spotřební elektroniky pokud si na to netroufáte

  23. 4. 2022, 20:15 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).