Hlavní navigace

Český rozhlas zrestauruje kompletní záznam z procesu s Rudolfem Slánským

25. 4. 2018

Sdílet

Rudolf Slánský Autor: Česká televize

Nedávno nalezené magnetofonové pásky, na kterých je zřejmě kompletně zaznamenán osmidenní soud, na konci kterého byl generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa a dalších deset lidí odsouzeno k smrti, byly převezeny do Českého rozhlasu, kde se zdigitalizují.

Filmové a zvukové záznamy s Rudolfem Slánským a dalšími obviněnými byly nalezeny ve vyklízeném skladu továrny v Panenských Břežanech. Proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského je zaznamenán na 183 páscích, které si převzal Národní filmový archiv, Český rozhlas se podílína záchraně zvukových záznamů. Ty se mohou, obdobně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou, stát archivní kulturní památkou. 

Český rozhlas nabídl pro zpracování materiálu své technické zázemí i expertní tým, který záznamy zdigitalizuje. Analýza ukázala, že zvukové pásky jsou v dobrém stavu, přesto vzhledem k citlivosti materiálu digitalizace již začala. Každý pásek se musí ošetřit, přetočit a zdigitalizovat. Věříme, že jsme schopni veškeré záznamy takto zpracovat v řádu několika měsíců, aby mohly být kompletní materiály největšího politického procesu ve východní Evropě poskytnuty historikům a veřejnosti, uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).