Hlavní navigace

Český rozhlas zrestauruje kompletní záznam z procesu s Rudolfem Slánským

Sdílet

Jan Brychta 25. 4. 2018

Nedávno nalezené magnetofonové pásky, na kterých je zřejmě kompletně zaznamenán osmidenní soud, na konci kterého byl generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa a dalších deset lidí odsouzeno k smrti, byly převezeny do Českého rozhlasu, kde se zdigitalizují.

Filmové a zvukové záznamy s Rudolfem Slánským a dalšími obviněnými byly nalezeny ve vyklízeném skladu továrny v Panenských Břežanech. Proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského je zaznamenán na 183 páscích, které si převzal Národní filmový archiv, Český rozhlas se podílína záchraně zvukových záznamů. Ty se mohou, obdobně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou, stát archivní kulturní památkou. 

Český rozhlas nabídl pro zpracování materiálu své technické zázemí i expertní tým, který záznamy zdigitalizuje. Analýza ukázala, že zvukové pásky jsou v dobrém stavu, přesto vzhledem k citlivosti materiálu digitalizace již začala. Každý pásek se musí ošetřit, přetočit a zdigitalizovat. Věříme, že jsme schopni veškeré záznamy takto zpracovat v řádu několika měsíců, aby mohly být kompletní materiály největšího politického procesu ve východní Evropě poskytnuty historikům a veřejnosti, uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.