Hlavní navigace

Český startup Mews získal 33 milionů dolarů z USA, oceněn byl na pět miliard

29. 8. 2019

Sdílet

Mews Systems Autor: Jan Sedlák

Česká společnost Mews Systems získala v rámci series B investici ve výši 33 milionů dolarů a řadí se tak mezi nejlépe zainvestované tuzemské technologické startupy. V předchozí várce už Mews pobral 6,7 milionu dolarů a aktuálně má být oceněn na pět miliard korun. Peníze v sérii B vložil bostonský fond Battery Ventures, který v historii kapitálem podpořil Apple, Google, Oracle, Salesforce.com, Yahoo!, SAP a řadu dalších firem.

Mews se zabývá vývojem softwaru pro hotely a hostely. Poskytuje jim systém pro správu rezervací, check-inů, vyřizování požadavků jejich hostů, management hotelu včetně personálu a automatizaci řady činností.

Mews také provozuje vlastní API a možnosti postupně rozšiřuje. Vizí je například umožnit hostům online check-in, kompletní správu pobytu, odemykání pokoje pomocí mobilu a podobně. Hotely pak mají získat cloudový systém, který je pružnější a ve vývoji rychlejší než běžné legacy hotelové softwary. Mews je mimo jiné konkurencí pro Oracle Hospitality.

Český projekt začínal na malých hotelích v Praze, dnes už ale Mews používá tisícovka ubytovacích zařízení po celém světě. Jedním ze zákazníků je třeba velký řetězec AccorHotels. Tam se Mews podařilo proniknout díky tomu, že se nejdříve soustředil především na hostely, kterým nabízí možnost bookingů jednotlivých postelí v místnostech a další funkce. Z hostelů se Mews chce postupně dostávat dále.

Mews funguje od roku 2012 a založil ho Richard Valtr. Hlavní centrálu se 135 zaměstnanci má v Praze na I.P. Pavlova. Zde soustředí vývoj, podporu a další přidružené aktivity. V Londýně, Mnichově, Stockholmu, New Yorku, Barceloně, Amsterdamu, Paříži a Sydney pak provozuje obchodní pobočky. Celkově tak Mews zaměstnává přes 270 lidí.

Nově získané peníze mají být použity na další produktový i obchodní rozvoj. Vznikají nové kanceláře v Miláně, Johannesburgu, Dallasu, Los Angeles a Miami. V Sydney by se pak mělo zformovat i menší vývojové centrum zaměření na internet věcí, které se má zabývat pokojovými zámky s možností odemknout je pomocí mobilů a podobně. Aktivní nábor lidí se rozjel i v Praze.

Mews kompletně funguje v cloudu Azure a na dalších technologiích Microsoftu. Rozhovor s CTO Janem Širokým naleznete u nás na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).