Hlavní navigace

Český Unicorn dodal systém na aukci elektřiny na Ukrajině, dál míří do světa

10. 8. 2017

Sdílet

Česká softwarová společnost Unicorn se stále více profiluje jako dodavatel informačních systémů pro energetiku, díky kterým se daří expandovat na zahraniční trhy. Unicorn aktuálně postavil pro ukrajinského správce energetické soustavy Ukrenergo systém na aukci elektřiny. Ten se několik měsíců testoval a tento týden byl nasazen do ostrého provozu.

„Ukrajina je zcela soběstačná z hlediska výroby elektrické energie, její přenosová síť je však dosud z drtivé části napojena na východoevropsko-asijskou síť IPS/UPS, která zahrnuje většinu států bývalého SSSR a je fakticky ovládaná Ruskem. Vzhledem ke složité politicko-ekonomické situaci země je téměř vyloučeno, aby Ukrajina v rámci této sítě s elektřinou smysluplně obchodovala. Proto bylo rozhodnuto o vybudování systému, který umožní postupně vytvořit standardní obchodní prostředí,“ míní obchodní ředitel Unicornu Jan Konrád.

Systém pro Ukrajinu je postaven na softwaru Damas, který Unicorn pro tyto projekty vyvíjí. V denních aukcích elektřiny nahrazuje dosavadní zastaralé manuální a „offline“ procesy.

Příležitost pro další obchody

Pro Unicorn by tento projekt mohl být vstupní bránou k dalším podobným obchodům na Ukrajině. Země se v této oblasti chce více osamostatnit a chystá nové tendry na energetické systémy.

Příležitostí je rovněž kybernetická ochrana energetických systémů. Ukrajina v minulých měsících zaznamenala kybernetické útoky na svoji infrastrukturu, část elektrické sítě byla dokonce odstavena.

Unicorn má na Ukrajině historicky také vývojářskou pobočku. Český vývoj pak funguje v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové a Ostravě.

Unicorn v posledním roce rostl o více než deset procent a dosáhl na obrat 2,2 miliardy korun. Energetické systémy se na tržbách podílejí ze třetiny a umožňují společnosti jít více za hranice. I díky tomu chce firma hrát první evropskou ligu. „Končí doba, kdy bylo elektrickou síť možné udržet bez IT systémů. IT je pro tuto oblast naprosto zásadní,“ řekl mi Konrád.

Český podnik například v roce 2014 získal velkou zakázku ve Skandinávii, kde byl rovněž nasazen systém Damas. Instalace má firma i v dalších evropských zemích, třeba v Černé Hoře či ve Švýcarsku.

Unicorn v minulosti ohledně softwaru pro energetiku realizoval i několik akvizic. Koupil společnosti Cygni Software a HSI.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2017 11:37

    X (neregistrovaný)

    No super. Vydelaj na novou horskou chatu kterou pak bude moct Kovar spalit:)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).