Mezinárodní organizaci O-RAN Alliance vyvíjející standard open RAN, což má být otevřená konkurence pro bezdrátové prvky mobilních sítí (RAN) od firem jako Ericsson nebo Huawei, ještě více posílila česká stopa. Jan Plachý, výzkumník v Deutsche Telekom T-Labs (vlastník českého T-Mobilu), se stal místopředsedou skupiny Next Generation Research Group (nGRG).
Plachý na pozici co-chair navazuje na silné předchůdce. Jedním z nich byla Lopamudra Kundu působící v Nvidii jako seniorní softwarová inženýrka. Dále šlo o Havishe Koorapatyho, dlouholetého výzkumníka v Ericssonu.
Plachý bude místo co-chaira zastávat společně s Tao Chenem (VTT), Ravi Sinhou (Reliance Jio) a Qingtianem Wangem (China Telecom).
Skupina nGRG se v rámci O-RAN Alliance zabývá výzkumem do budoucna, velkým tématem jsou tedy nadcházející sítě 6G. Open RAN může do budoucna vytvořit konkurenci dnešním spíše uzavřeným technologiím typu Nokia, Ericsson, Huawei a Samsung. Vytváří se sada standardů, které mohou implementovat různí výrobci s tím, že by jednotlivé hardwary měly být vzájemně kompatibilní. To kromě jiného otevírá dveře novým dodavatelům.
Čeští inženýři se na vývoji open RANu a pracích v O-RAN Allianci, která vývoj zastřešuje, dlouhodobě podílejí, což jsme podrobněji rozebírali v našem rozhovoru.
Deutsche Telekom pokračuje v nasazování open RANu v dalších lokalitách a patří mezi několik operátorů na světě, kteří s open RAN aktivně koketují. Problémem je zatím mnoho roztříštěných dodavatelů a podobně.
“V Česku zatím nenastal čas na mezigenerační obměnu technologií. Až to nastane, open RAN určitě zvážíme. Teď děláme menší testy s univerzitami. Výhodou tohoto standardu je příchod nové dravé konkurence, inovace a tlak na současné dodavatele,” řek Lupě v Barceloně na Mobile World Congressu 2025 Vladan Pekovič, technologický ředitel českého T-Mobilu.
O zapojení Čechů do open RAN a O-RAN Alliance čtěte zde: