Českým firmám se nelíbí omezení dodávek AI čipů. Jsme spolehlivý partner v NATO a EU, říkají

21. 1. 2025

Sdílet

Nvidia Autor: Jan Sedlák

Také Česká asociace umělé inteligence, jejíž součástí jsou třeba Google nebo Škoda Auto, se ozvala proti představeným americkým sankcím na vývoz vyspělých čipů pro AI. Tyto restrikce by se měly dotknout i Česka, které spadlo do druhé kategorie zemí, kam se sice nadále AI čipy dovážet mohou, ale v omezeném množství. Proti už se dříve ohradil Svaz průmyslu a dopravy ČR, který situaci nazval šokujícím rozdělením železnou oponou.

Česká asociace AI uvedla následující:

Restrikce ze strany USA zásadně ovlivní možnosti tuzemských vědeckých institucí, firem a startupů přistupovat k nejmodernějším AI technologiím. Každá ze zemí v druhé kategorii bude moci ročně koupit čipy pro výpočetní výkon o ekvivalentu maximálně 50 tisíc GPU. Počet je možné zdvojnásobit mezivládní dohodou za předpokladu, že budou bezpečnostní, energetické či například ekologické kroky Česka v synergii s americkými zájmy.

AI čipy, které vyrábějí americké společnosti, jako je Nvidia, jsou nezbytné pro trénink a nasazení velkých jazykových modelů (LLM) a dalších pokročilých AI aplikací. Tyto technologie mají klíčový význam nejen pro český průmysl, ale také pro oblast zdravotnictví, dopravy a životního prostředí.

„Geopoliticky je toto rozhodnutí více než sporné. USA zde vytvořily pomyslnou čáru mezi „vítězi“ a „poraženými“ v oblasti umělé inteligence. Proč je Česká republika, která je spolehlivým partnerem v NATO a EU, zařazena do skupiny s omezeným přístupem, zatímco jiné západní země ne, zůstává nezodpovězená otázka. Pravděpodobným důvodem mohou být obavy z proruských sklonů některých vůdců nebo obavy, že fyzická blízkost k nespojeneckým zemím by mohla umožnit fungovat jako zprostředkovatel exportu,“ komentuje restrikce a zařazení ČR do druhé kategorie Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.

Rozhodnutí Spojených států zavést tříúrovňový systém, který rozděluje země na „klíčové spojence“, „omezené spojence“ a „nepřátele“, přináší mnoho otázek:

  • Jakým způsobem byly země zařazovány do jednotlivých kategorií?
  • Existují mechanismy, které by umožnily zemím v omezené kategorii změnit své postavení?
  • Může Česká republika spolupracovat s jinými zeměmi ve stejné kategorii na vytvoření společné strategie?

Nedostatek transparentnosti v procesu rozhodování dává vzniknout obavám, že toto opatření spíše podporuje geopolitické ambice než reálně zajišťuje bezpečnost. Navíc se zdá, že budoucí administrativa prezidenta Trumpa může mít zcela jiný přístup. Trump, který je známý svou politikou „America First“, by mohl pravidla ještě zpřísnit, a to na úkor evropských zemí. To přidává na nejistotě, zda tyto restrikce nejsou pouhým začátkem dlouhodobé strategie izolace Evropy.

Je otázkou, zda vývozní restrikce skutečně budou mít na Česko nějaký dopad. Odhad Lupy je, že nikoliv. Limit 50 tisíc high-end AI čipů pro období 2025 až 2027 je na naše poměry štědrý. V Česku se ročně prodá zhruba tisíc kusů těchto čipů, u nás velký Seznam například zatím celkově nakoupil stovky modelů Nvidia H100. Nejvýkonnější český superpočítač Karolina na IT4Innovations v Ostravě má 576 starších modelů A100. Detaily jsou k tomu zde.

Problematická by situace mohla být v případě Foxconnu v Kutné Hoře, kde Hewlett Packard Enterprise montuje superpočítače pro část planety. V Kutné Hoře se například dával dokupy švýcarský stroj Alps se skoro 11 tisíci kartami Nvidia. ČR ale není konečným příjemcem a slouží spíše jako průtokový ohřívač.

Česká AI asociace vyzvala v jednotnému evropskému postupu. Je dobré zmínit, že řada západoevropských zemí může nadále nakupovat bez omezení. Česko také nadále dodává zboží do Ruska skrze země jako Kazachstán. USA bojují hlavně proti dodávkám čipů právě do Ruska a do Číny a snaží se pohlídat, aby jiné země nesloužily jako proxy.

Jak vypadají systémy s AI čipy Nvidia:

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).