Hlavní navigace

Čeští vědci provedli první desetiminutový výpočet na kvantovém počítači od IBM

7. 10. 2019

Sdílet

Výpočet na kvantovém počítači

Čeští vědci provedli zhruba desetiminutový výpočet na kvantovém počítači. Využili nabídky společnosti IBM, která v rámci programu IBM Q Experience dává vědecké komunitě přístup ke kvantovému počítači vzdáleně ve formě cloudu. Využít lze procesory zpracovávající 5 nebo 14 qubitů.

Výpočet je součástí diplomové práce Ivany Mihálikové, která studuje na Ústavu fyziky kondenzovaných látek na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Práci vede Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. Pro ÚFM toto znamenalo první využití kvantového počítače pomocí vzdáleného přístupu.

Práce nese název Rozšíření kvantově-mechanických výpočtů pevných látek z klasických počítačů na kvantové. „Zhruba desetiminutový výpočet se týkal energií kvantových stavů tříčásticového systému záporného iontu vodíku H-. Pro tento výpočet Ivana Miháliková adaptovala program z práce Kumar et al. (část programu je v levé části posledního přiloženého obrázku). Výsledkem výpočtu na kvantovém počítači jsou pravděpodobnosti obsazení kvantových stavů (zobrazené sloupcovým grafem v pravé části přiloženého obrázku), které jsou určené k následnému zpracování,“ uvádí AV ČR.

Výpočet na kvantovém počítači na Akademii věd ČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).