Hlavní navigace

Čeští vědci provedli první desetiminutový výpočet na kvantovém počítači od IBM

Sdílet

Jan Sedlák

Čeští vědci provedli zhruba desetiminutový výpočet na kvantovém počítači. Využili nabídky společnosti IBM, která v rámci programu IBM Q Experience dává vědecké komunitě přístup ke kvantovému počítači vzdáleně ve formě cloudu. Využít lze procesory zpracovávající 5 nebo 14 qubitů.

Výpočet je součástí diplomové práce Ivany Mihálikové, která studuje na Ústavu fyziky kondenzovaných látek na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Práci vede Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR. Pro ÚFM toto znamenalo první využití kvantového počítače pomocí vzdáleného přístupu.

Práce nese název Rozšíření kvantově-mechanických výpočtů pevných látek z klasických počítačů na kvantové. „Zhruba desetiminutový výpočet se týkal energií kvantových stavů tříčásticového systému záporného iontu vodíku H-. Pro tento výpočet Ivana Miháliková adaptovala program z práce Kumar et al. (část programu je v levé části posledního přiloženého obrázku). Výsledkem výpočtu na kvantovém počítači jsou pravděpodobnosti obsazení kvantových stavů (zobrazené sloupcovým grafem v pravé části přiloženého obrázku), které jsou určené k následnému zpracování,“ uvádí AV ČR.

Výpočet na kvantovém počítači na Akademii věd ČR

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory