Hlavní navigace

Čeští vývojáři eMan budou Volkswagenu vyvíjet aplikace pro ovládání vozů mobilem

Sdílet

Jan Sedlák 9. 6. 2021

Česká vývojářská společnost eMan získala zakázku pro německý automobilový koncern Volkswagen Group. Pro firmu obchodovanou na pražské burze START jde o jeden z největších obchodů, jehož rámcová smlouva na dva roky činí 4,5 milionu eur tedy kolem 114 milionů korun. Deal se domlouval přes rok, eMan uspěl i díky vítězství v hackatonu VW.

Firma eMan se bude soustředit na konektivitu vozidel VW spojenou s mobilními aplikacemi. Může jít například o vzdálené ovládání automobilu, kontrolu množství paliva či stavu baterií a podobně.

“V praxi vytahujeme data z různých měřících zařízení v automobilu v reálném čase, což umožní koncovému uživateli okamžitě sledovat jeho stav, a to třeba před tím, než vyrazí do práce, kdy si například vzdáleně zapne vytápění vozu,” uvádí Jan Kučera, jeden z ředitelů eMana.

Čeští vývojáři vstoupili na burzu v loňském roce. Akcie od té doby přidaly 60 procent a aktuálně se obchodují za 96 korun. Tržní kapitalizace firmy je 188 milionů. Výnosy v roce 2020 činily 175 milionů s čistým ziskem 8,5 milionu. Společnost počítá s dlouhodobým růstem výnosů o 20 procent ročně. Od roku 2022 by se mohly začít vyplácet dividendy na úrovni 40 procent čistého zisku. Více shrnuje analytická zpráva (PDF).

Našli jste v článku chybu?