Hlavní navigace

CETIN navýší investice do zrychlování internetu, celkem dá 27 miliard

Sdílet

Jan Sedlák 30. 7. 2018
Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) Autor: Jan Sedlák

CETIN navyšuje investuje do svých sítí. Společnost zhruba před třemi lety oznámila, že během sedmiletého období investuje 22 miliard korun. Ředitel CETINu Petr Slováček nyní pro ČTK uvedl, že se tato částka navyšuje na 27 miliard korun. Roční objem investic se navýšil o půl miliardy na čtyři miliardy korun.

Firma doposud utratila 11 miliard. Větší část z celkového rozpočtu směřuje do budování rDSLAMů. Těch bylo do konce letošního května postaveno 4018 a CETIN přidává asi osm dalších každý den. V září se také spustí vectoring a nejpozději od poloviny příštího roku pak dojde i na bonding.

CETIN ve své nedávné zprávě ke třem letům na trhu také uvedl, že se v jeho pevné síti nachází 42 660 kilometrů optických kabelů, ve kterých je zabudováno 1,7 milionu kilometrů vláken. Během tři let rovněž bylo postaveno přes čtyři tisíce základnových stanic pro LTE, aktuálně jich je přes šest tisíc.

Slováček pak pro ČTK uvedl, že v současné době je internetové připojení s rychlostí až 100 Mb/s dostupné pro zhruba jeden milion domácností. Firma podle jeho slov chce během tří let navýšit rychlost pro 3,8 milionu domácností, které v síti má. Rychlost až 250 Mb/s má 284 tisíc domácností. O postupném progresu CETIN informuje na webu zrychlujemecesko.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.